Nowe życie fok w Słowińskim Parku Narodowym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Cztery foki szare, urodzone w helskim fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, rozpoczęły we wtorek samodzielne życie w naturze na plaży w Czołpinie w Słowińskim Parku Narodowym - poinformowały w komunikacie Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (IOUG) i Fundacja WWF Polska.

"Tegoroczny przychówek helskiej placówki - Omułek, Ostoja, Oceanografia i Okrzemka - wypuszczony do naturalnego środowiska, od pierwszego dnia +pracuje+ na rzecz poznania strategii życiowej młodych fok, zbierając ważne dane naukowe" – wyjaśnia w komunikacie dr Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej w Helu. Jak dodała badaczka zwierzęta są monitorowane dzięki nadajnikom satelitarnym w czasie wykonywania codziennych czynności życiowych. W ten sposób dostarczają naukowcom cennych informacji, przydatnych przy ochronie gatunku - na temat pozycji geograficznej i ich tras migracji.

Naukowcy poinformowali, że liczebność bałtyckiej populacji fok szarych wzrasta. Do takiej tendencji miała przyczynić się ich skuteczna ochrona i poprawa stanu środowiska morskiego. Badacze odnotowali stopniowy powrót tych zwierząt na polskie wybrzeże, zwłaszcza w rejon wód Zatoki Gdańskiej. W 2016 roku badacze zarejestrowali pierwszy przypadek narodzin foki szarej w ujściu Przekopu Wisły. Foczą mamą okazała się samica urodzona w fokarium w 2010 roku. W wieku sześciu lat urodziła tam prawdopodobnie swoje pierwsze potomstwo.

"Fokę zaobserwowałem w środę, 24 lutego" – relacjonuje w komunikacie Jan Wilkanowski z Błękitnego Patrolu WWF. – "Na piaszczystej wysepce leżał foczy maluch, ssący mleko matki. Potwierdziła to analiza moich zdjęć przeprowadzona przez Stację Morską w Helu. Mamy zatem pierwszą od wielu dekad obserwację szczenięcia z foczą mamą" - stwierdził.

Stacja Morska zbiera dane dotyczące migracji młodych fok od 2002 roku. Od tego momentu do Bałtyku trafiło blisko 30 fok, będących potomkami helskiego stada.

Pierwsze miesiące wędrówki zwierząt, które wypuszczono na wolność we wtorek, można śledzić na stronie www.wedrowkifok.wwf.pl.

Monika Łaskawska-Wolszczak z WWF Polska przypomina, że jeśli spotkamy fokę na plaży należy prowadzić jej obserwację z daleka. Obecność fok na brzegu jest naturalna i nie powinna budzić zaniepokojenia. Pojawienie się człowieka jest sytuacją stresową dla foki. Jednocześnie Łaskowska-Wolszczak zachęca do powiadomienia o obserwacji Błękitnego Patrolu WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795-536-009 lub Stacji Morskiej w Helu pod numer telefonu 601-88-99-40.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w projekcie tworzenia europejskiej bazy danych genetycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera