Nowy polski podręcznik o naukach medycznych

Fot. Fotolia /
Fot. Fotolia /

Pierwszy polski poradnik o tworzeniu nauki, skierowany do studentów i młodych badaczy z dziedzin biomedycznych - „Pomysł — Badanie — Publikacja”, wydali studenci i absolwenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Publikacja jest zbiorem wyselekcjonowanych tekstów dotyczących nauki i jej propagowania: od filozofii myśli naukowej, poprzez evidence-based medicine, statystykę medyczną - do pisania prac naukowych. Autorami artykułów są naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Charité - Universitätsmedizin Berlin, The University of Western Australia oraz University Hospitals of Leicester NHS Trust w Wielkiej Brytanii – informuje koordynator NaukaPoLudzku.pl, Przemysław Waszak z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W poszczególnych rozdziałach autorzy podpowiadają, jak właściwie czytać teksty naukowe, jak przygotować i opublikować artykuł naukowy oraz jak występować na konferencjach czy współpracować z naukowcami zza granicy. Omawiają podstawy evidence-based medicine czy kwestie związane z bioetyką badań naukowych. Przybliżają podstawy biostatystyki, kwestie bibliometrii czy korzystania z naukowych baz danych. Są też rozdziały poświęcone finansowaniu nauki, zarządzaniu projektem i zespołem badawczym czy kwestiami związanymi ze współpracą nauki z biznesem.

W części eseistycznej doświadczeni naukowcy dzielą się natomiast osobistymi spostrzeżeniami i podsuwają młodszym kolegom inspiracje, pomocne w naukowym rozwoju.

Książka powstała dzięki oddolnej inicjatywie. Jej redakcją i składem zajęli się studenci oraz młodzi absolwenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Chcieli oni wyjść naprzeciw potrzebom młodych ludzi, którzy pragną zajmować się nauką, ale nie wiedzą, jak to prawidłowo robić – tłumaczy Waszak. Książka ma też pomóc lekarzom, którzy – aby dobrze leczyć swoich pacjentów – powinni na bieżąco śledzić naukowe nowości ze swojej dziedziny.

„Takie podejście jest nie tylko pożądane, ale wręcz konieczne ze względu na uwarunkowania współczesnej medycyny. W erze evidence–based medicine nie można już dłużej traktować nauki jako hobby dla zapaleńców lub obowiązku personelu zatrudnionego na kontraktach akademickich. W czasach, kiedy postęp w naukach biomedycznych osiąga przyrost geometryczny, znajomość metodologii, języka i trendów nauki są nieodzowne dla każdego, kto chce dobrze leczyć swoich pacjentów. Te umiejętności umożliwiają nie tylko uchwycenie najświeższych doniesień, ale także ocenę ich wiarygodności” – podkreślają autorzy przedsięwzięcia.

Projekt ma charakter non-profit. Elektroniczna wersja książki (licencja Creative Commons) jest dostępna poprzez stronę www.NaukaPoLudzku.pl

„Wszystko jest całkowicie za darmo dostępne dla każdego użytkownika. Projekt od początku miał charakter non-profit i wszyscy autorzy wykonywali swoją pracę jako wolontariat” – podkreśla Waszak. (PAP)

zan/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatra: aż 30 proc. osób z depresją ma lekooporną postać choroby

  • Fot. Adobe Stock

    Pył drogowy w centrum Warszawy ma wysokie stężenie substancji rakotwórczych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera