Już 13 polskich instytucji może się pochwalić logo „HR Excellence in Research”. To znak nadawany przez Komisję Europejską instytucjom, które są wzorem, jeśli chodzi m.in. o procedury rekrutacji. W ostatnim czasie logo trafiło do INTiBS PAN oraz IRWiR PAN, a także IUNG i ITE.
Logo HR Excellence in Research, nadawane jest przez KE instytucjom, które wdrażając zasady „Europejskiej Karty Naukowca” i „Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”, tworzą przyjazne środowisko pracy i rozwoju. Jednostki otrzymując logo zobowiązują się do tworzenia sprzyjających warunków pracy, rozwoju kariery oraz przejrzystych procesów rekrutacji pracowników naukowych.
W ostatnim czasie logo otrzymały dwa instytuty PAN: Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych we Wrocławiu oraz Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN w Warszawie. Logo HR otrzymały także Instytut Technologii Elektronowych w Warszawie oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach.
Wcześniej wyróżnienie otrzymało dziewięć polskich instytucji: Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Instytut Fizyki PAN, Instytut Genetyki Roślin PAN, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
Przyznawanie logo jest jednym z działań Komisji Europejskiej w ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers, nakierowanej na zwiększanie atrakcyjności warunków pracy naukowców w UE. Działania te mają przyczynić się do zwiększania liczby pracowników naukowych instytucji europejskich. KE wpiera instytucje wdrażające zasady europejskiej Karty i Kodeksu, organizując spotkania i dyskusje z udziałem zaangażowanych instytucji. A ponadto promuje takie instytucje wśród międzynarodowych organizacji i naukowców jako te, które zapewniają naukowcom najlepsze warunki pracy i rozwoju.
Znak HR Excellence in Research nie jest przyznawany na zawsze. Posługujące się nim instytucje co dwa lata podlegają kontroli Komisji Europejskiej. W przypadku stwierdzenia uchybień, prawo do używania znaku może zostać cofnięte.
Informacje o tym, jak uzyskać logo HR Excellence in Research, dostępne są na stronie EURAXESS.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.