Uczelnie i instytucje

Prof. Marcin Pałys ponownie rektorem Uniwersytetu Warszawskiego

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys. Fot. PAP/ Jakub Kamiński 04.10.2012
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys. Fot. PAP/ Jakub Kamiński 04.10.2012

Prof. Marcin Pałys będzie rektorem Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2016-2020. W środę po raz drugi wybrano go na to stanowisko. Uzyskał 245 głosów elektorskich. W rozstrzygniętych wyborach był jedynym kandydatem.

\"Głosowanie zakończone. Rektor UW prof. Pałys został wybrany na 2. kadencję!\" - poinformowała na Twitterze rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego Anna Korzekwa. Jak podała, w zakończonych wyborach elektorzy oddali 325 głosów ważnych. \"Na tak (dla rektora) głosowało 245 elektorów\" - poinformowała rzecznik UW.

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego urodził się w Warszawie w 1964 roku. Studiował na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1987 roku obronił pracę magisterską. W latach 1988-1992 był doktorantem na Uniwersytecie Twente w Holandii, gdzie obronił pracę doktorską. Po powrocie do kraju kontynuował pracę na Wydziale Chemii UW. W 2005 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, od 2010 roku zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego. Jego naukowe zainteresowania skupiają się wokół elektrochemii oraz modelowania transportu w roztworach.

W 2005 roku objął stanowisko prodziekana Wydziału Chemii ds. finansowych. W 2008 roku - jako prorektor UW ds. rozwoju i polityki finansowej - dołączył do zespołu ówczesnej rektor UW prof. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow. W 2012 roku elektorzy wybrali go na stanowisko rektora Uniwersytetu Warszawskiego na kadencję 2012-2016. \"Bez wątpienia to najciekawsza funkcja, którą pełniłem do tej pory\" - zapewnia prof. Pałys.

Z przedstawionego przez niego programu wyborczego wynika, że wizerunek UW na świecie zmienia się nieznacznie, a jednocześnie wciąż rośnie mu konkurencja, szczególnie wśród krajów azjatyckich. To oznacza, że uniwersytet może wpaść w \"pułapkę średniego rozwoju\".

Dlatego do najważniejszych zadań rektora będzie uczynienie z UW uniwersytetu badawczego, cieszącego się prestiżem międzynarodowym i postrzeganego jako atrakcyjne miejsce studiów i rozwoju kariery naukowej.

Te cele rektor chce zrealizować przez m.in.: umożliwienie pracownikom prowadzenia nie tylko naukowej, ale i dydaktycznej ścieżki kariery; okresowe wzrosty wynagrodzeń i szkolenia dla pracowników; dobrą opiekę promotorską nad doktorantami i zapewnienie im warunków finansowych umożliwiających skupienie się na projekcie doktoranckim; dbałość o prestiż dyplomu i limity w rekrutacji studentów dopasowane do możliwości infrastrukturalnych i organizacyjnych danej jednostki.

Uniwersytet Warszawski kształci ponad 44 tysiące studentów. Dysponuje największym budżetem naukowym sięgającym 458 mln zł. Spośród zdobywców prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC - European Research Council) najwięcej - aż 12 - pracuje właśnie na UW. Siedem jednostek naukowych UW otrzymało najwyższą kategorię naukową A+. W 2016 roku uczelnia obchodzi jubileusz 200-lecia działalności.

Nazwiska prorektorów uczelni i członków Senatu poznamy 18 maja. Kadencja nowych władz rozpocznie się 1 września 216 roku i potrwa do końca sierpnia 2020 roku.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera