Bakterie glebowe wzmacniają odporność na stres

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Występujące w glebie bakterie Mycobacterium vaccae nie tylko sprawiają, że myszy lepiej radzą sobie ze stresem, ale także zmniejszają ryzyko wrzodziejącego zapalenia jelita grubego - informują naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Mycobacterium vaccae jest bakterią naturalnie występującą w glebie, która dostaje się do naszego organizmu, gdy spędzamy czas na dworze.

Wszczepienie gryzoniom bakterii spowodowało, że już po godzinie przejawiały one mniej zachowań lękliwych (ucieczka lub unikanie) w obliczu potencjalnego zagrożenia niż kontrolna grupa myszy. Po upływie około dwóch tygodni od zaaplikowania bakterii u myszy obserwowano zmniejszoną częstotliwość zachowań uległych. Co więcej, wszczepienie M. vaccae zredukowało o 50 proc. stopień nasilenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego spowodowanego przez stres.

"Zastrzyk zawierający M. vaccae nie celuje w konkretne antygeny jak szczepionka, lecz aktywuje odpowiedź immunoregulacyjną organizmu, chroniąc w ten sposób przed nieprawidłowym stanem zapalnym" - mówi autor badań dr Christopher Lowry z Uniwersytetu Kolorado w Boulder.

Badacz dodaje, że to kolejne obserwacje wskazujące na istotną rolę mikrobiomu w zapobieganiu i radzeniu sobie z chorobami związanymi ze stanem zapalnym oraz zaburzeniami zdrowia psychicznego.(PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cięcie cesarskie ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko niepowodzenia szczepienia przeciwko odrze

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera