Niemcy/Niemiec dowódcą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kosmonauta Alexander Gerst będzie pierwszym Niemcem kierującym Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Jego misja potrwa od maja do listopada 2018 roku. Informację podano w środę przy okazji wizyty kanclerz Angeli Merkel w Centrum Kosmonautyki w Kolonii.

Dla Gersta będzie to drugi lot w kosmos. 40-letni geofizyk z Badenii-Wirtembergii przebywał na ISS jako członek załogi w 2014 roku.

Gerst powiedział, że powierzenie mu dowództwa statku jest "wielkim dowodem zaufania" ze strony USA i Rosji.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wykonała w poniedziałek swe stutysięczne okrążenie Ziemi od czasu umieszczenia na orbicie jej pierwszego elementu ponad 18 lat temu.

Budowę ISS zainicjowało wysłanie 20 listopada 1998 roku na orbitę wokółziemską za pomocą rosyjskiej rakiety Proton zbudowanego w Rosji, ale sfinansowanego przez USA modułu mieszkalno-badawczego Zaria. 6 grudnia tego samego roku do Zarii przymocowano przywieziony przez amerykański wahadłowiec moduł łącznikowy Unity, a dzięki trwającej do 2011 roku dalszej rozbudowie ISS powiększono do obecnych rozmiarów 88 na 108 metrów i masy ponad 450 ton. Budowa i dotychczasowa eksploatacja kosztowały łącznie 100 mld dolarów, co sfinansowały przede wszystkim Stany Zjednoczone.

Nieprzerwany pobyt kolejnych załóg na ISS trwa od listopada 2000 roku. Na pokładzie stacji gościło dotąd łącznie 221 osób z 18 państw, w tym siedmioro komercyjnych turystów kosmicznych. Obecną sześcioosobową obsadę ISS tworzą Amerykanie Timothy Kopra i Jeff Williams, Brytyjczyk Tim Peake oraz Rosjanie Jurij Malenczenko, Aleksiej Owczynin i Oleg Skripoczka.

W ciągu 100 tys. okrążeń Ziemi stacja przebyła dystans 4,254 mld kilometrów czyli niewiele mniejszy niż odległość Ziemi od Neptuna.(PAP)

lep/ kar/

arch.

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.11.2024. EPA/ANATOLY MALTSEV

    COP29/ Apel o większe wsparcie lokalnego wymiaru walki ze zmianami klimatycznymi

  • Fot. Adobe Stock

    Nowy przezroczysty półprzewodnik

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera