Uczelnie i instytucje

Powstanie Akademia im. Jakuba z Paradyża - prezydent podpisał ustawę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Akademia im. Jakuba z Paradyża od września 2016 r. będzie działała w Gorzowie Wielkopolskim. Ustawę w tej sprawie podpisał w piątek prezydent Andrzej Duda. Akademia zastąpi działającą w tym mieście Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

Zgodnie z zapisami ustawy przygotowanej przez posłów PiS - Akademia w Gorzowie Wielkopolskim zacznie działalność 1 września 2016 r. Akademia przejmie prawa i zobowiązania działającej w tym mieście Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, a pracownicy i studenci PWSZ będą pracowali i studiowali w Akademii.

Podstawowym kierunkiem działalności Akademii będzie kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych w obszarze nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych, technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. Nadzór nad Akademią sprawuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego. On też powoła pierwszego rektora Akademii.

Podczas prac legislacyjnych posłowie i senatorowie - mimo poparcia idei utworzenia Akademii w Gorzowie Wlkp. - zwracali uwagę, że na razie PWSZ nie spełnia warunków do nadania jej statusu akademii: nie może nadawać stopnia doktora w dwóch dyscyplinach naukowych. Artykuł 7 ustawy dał wydziałom Akademii trzy lata - od dnia jej utworzenia - na dostosowanie liczby posiadanych uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora.

"W Gorzowie próby utworzenia Akademii trwały wiele lat. To nie są wyłącznie ambicje uczelni, środowisk samorządowych, gospodarczych. Postrzegamy powołanie Akademii gorzowskiej jako lubuską rację stanu, w ważnym miejscu: na pograniczu polsko-niemieckim, gdzie ta akademickość nie jest zaznaczona tak mocno jak w innych regionach. Utworzona Akademia będzie służyła rozwojowi gospodarki, nauki i kultury, a przede wszystkim umożliwi edukację młodzieży w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i technicznych" - mówiła w Sejmie podczas prac legislacyjnych posłanka PiS, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko podkreślił, że jednym z motywów przekształcenia PWSZ w Akademię jest konsolidacja tej szkoły wyższej z zamiejscowym wydziałem Akademii Wychowania Fizycznego. "Przekształcenie ułatwi konsolidację szkół wyższych Gorzowa i pozwoli utworzyć jedną, silniejszą niż do tej pory jednostkę" - mówił.

Przekonywał także, że ustawa jest neutralna pod względem skutków finansowych. "Dotacja dla szkół jest naliczana według skomplikowanego algorytmu i akurat nazwa szkoły nie ma istotnego znaczenia" - powiedział Bobko. Dodał, że nadanie uczelni tytułu akademii nie podniesie poziomu szkolnictwa, ale będzie dla miasta sprawą prestiżową i może być początkiem dynamicznego rozwoju szkoły.

Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. powołano 17 lat temu na bazie działającego w tym mieście od 1992 r. Zespołu Kolegiów Nauczycielskich. Była jedną z pierwszych publicznych uczelni zawodowych w kraju. Naucza na czterech wydziałach: Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego, Ekonomicznym, Humanistycznym, Technicznym. Ukończyło ją blisko 16 tys. absolwentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz słuchaczy studiów podyplomowych.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera