Śledzie, imigranci i broń chemiczna - popularnonaukowe wykłady PAN-owców w Sopocie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jak wyśledzić śledzia? Kim jest "ciapaty"? Jak broń chemiczna wpływa na bałtycki ekosystem? - młodzi naukowcy z Polskiej Akademii Nauki (PAN) zapraszają na wykłady popularnonaukowe w Sopocie. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek o godz. 17.00 w restauracji Mesa.

Wykłady, które odbywają się w ramach „PANel-u Wiedzy”, organizuje Rada Doktorantów Polskiej Akademii Nauk. Spotkania odbywają się w miastach, w których znajdują się oddziały Akademii. W przeciwieństwie do tradycyjnie kojarzonych wykładów, te odbywają się w niezobowiązującej atmosferze w kawiarniach i klubach. Na wszystkie spotkania obowiązuje wstęp wolny. Wystąpienia trwają ok. 15-20 minut. Po prezentacjach prelegenci pozostają do dyspozycji gości imprezy, dzięki można z nimi swobodnie porozmawiać.

Tym razem będzie można wsłuchać trzech wystąpień. Szymon Smoliński opowie w czasie prelekcji "Jak wyśledzić śledzia?" o swoich badaniach związanych z ekologią ryb i wykorzystaniem otolitów do badań biomonitoringowych oraz o modelowaniu oddziaływań zachodzących pomiędzy ichtiofauną a środowiskiem jej występowania. Smoliński jest pracownikiem Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz doktorantem Instytutu Oceanologii PAN.

Kolejne wystąpienie wygłosi Michał Czub z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Naukowiec od kilku lat jest zaangażowany w projekty naukowe dotyczące oszacowania wpływu broni chemicznej, zatapianej w Morzu Bałtyckim w XX w., na ekosystem. Przygotował wykład zatytułowany "Broń chemiczna w Bałtyku, z czym to się je?".

"Kto to jest ciapaty? Imigranci na językach" to wystąpienie Elżbiety Manuiło z Instytut Slawistyki PAN. Badaczka jest językoznawcą i absolwentką slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Obszarem jej badań naukowych są języki południowosłowiańskie na tle porównawczym – w szczególności chorwacki, region Bałkanów Zachodnich, etnolingwistyka oraz socjolingwistyka.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek o godz. 17.00 w restauracji Mesa (ul. Hestii 3, Sopot).

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera