Międzynarodowy projekt dotyczący ochrony klimatu, transportu w mieście i energetyki uruchamia Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Adresowany jest on do naukowców, przedsiębiorców oraz pracowników instytucji publicznych i pozarządowych.
Jak poinformowała PAP Klaudia Piątek z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, w projekcie o nazwie "Pioneers into Practice" mogą wziąć udział m.in. doktoranci, naukowcy, przedsiębiorcy i pracownicy firm prywatnych raz instytucji publicznych i pozarządowych.
"W serii warsztatów oraz wyjazdów krajowych i zagranicznych może wziąć udział każdy zajmujący się zawodowo, bądź naukowo, zagadnieniami związanymi z klimatem, energetyką i przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Program jest otwarty na specjalistów i instytucje z różnych branż i środowisk" - dodała Piątek.
Specjalista ds. koordynacji projektów w EIT+ Maciej Supeł podkreślił, że kluczowa w projekcie "Pioneers into Practice" jest wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy ekspertami z różnych krajów Europy. "Zachęcamy także do poszerzania perspektyw naukowych i zawodowych poprzez mulitidyscyplinarne warsztaty oraz nowe kontakty. Pionierzy to osoby, które w przyszłości będą tworzyć gospodarkę niskoemisyjną" - zaznaczył.
W projekcie bierze udział siedem regionów Europy: West Midlands (Wielka Brytania), Walencja (Hiszpania), Emilia-Romania (Włochy), Hesja (Niemcy), Utrecht (Holandia), Środkowe Węgry oraz Dolny Śląsk. Każdy z uczestników odbywa dwa staże – krajowy oraz zagraniczny i może liczyć na dofinansowanie w kwocie do 2 tys. euro. Tematy rozwijane w ramach projektu to m.in. odnawialne źródła energii, transport w miastach, zrównoważone budownictwo i rozwój, zieleń miejska oraz ochrona przeciwpowodziowa.
Wrocławskie Centrum Badań EIT+ powstało w 2007 r. To spółka, która ma wspomagać na Dolnym Śląsku rozwój gospodarki opartej na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny oraz miasto Wrocław.
PAP - Nauka w Polsce
ros/ drag/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.