Przemyt archeologicznych artefaktów wykryto na granicy w Medyce

Prawie 100 artefaktów archeologicznych, głównie grotów, usiłował przemycić przez polsko-ukraińską granicę w Medyce (Podkarpackie) kierowca ukraińskiego busa. Zabytki miały trafić na giełdę w Warszawie.

Jak poinformowała PAP w czwartek Iwona Rzeźniczek z Izby Celnej w Przemyślu wśród przemycanych artefaktów najwięcej było grotów -76 sztuk. Były tam też zachowane w bardzo dobrym stanie sztylety, monety oraz przedmiot w kształcie ryby, będący prawdopodobnie ozdobą.

„Do ich własności przyznał się kierujący busem obywatel Ukrainy. Mężczyzna wyjawił, że przedmioty nabył od nieznanej mu osoby na Ukrainie i chciał je sprzedać na giełdzie w Warszawie” – poinformowała Rzeźniczek.

Kierowca ukrył przemycane przedmioty w swoim bagażu. Oprócz niego busem podróżowało ośmioro pasażerów. Na zabytki natknął się celnik podczas wstępnej kontroli na pasie odpraw.

Wobec Ukraińca celnicy wszczęli postępowanie karne skarbowe, a znalezione w jego bagażu przedmioty trafią do muzeum wskazanego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ich wartość archeologiczną, wiek określą biegli.

To druga w tym roku próba przemytu tego typu przedmiotów na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. W lutym, również obywatel Ukrainy, ukrył w swoim bagażu 183 różnego rodzaju przedmiotów, w tym także groty, ostrza, narzędzia rolnicze oraz pierścienie.

Rzeźniczek podkreśliła, że jednym z elementów działań SC jest dbałość o ochronę dziedzictwa archeologicznego.

Ochronę dziedzictwa archeologicznego określa europejska konwencja z La Valletta z 1992 r. Definiuje ona dziedzictwo archeologiczne, jako m.in. wszelkie pozostałości, obiekty i jakiekolwiek inne ślady ludzkości z minionych epok których, zachowanie i analiza pomogą prześledzić historię ludzkości. (PAP)

api/ dym/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Paradyż, 19.08.2017. Pocysterski klasztor w Paradyżu. PAP/Lech Muszyński

    Odkrycie archeologów: klasztor w Paradyżu wyglądał inaczej

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera