Środowiska akademickie ostrzegają: Brexit źle wpłynie na rozwój nauki

Siedem brytyjskich uczelni we wspólnym liście otwartym do rządu ostrzegło przed zagrożeniem pozycji Wielkiej Brytanii na rynku naukowym. Informację podał serwis BBC.

List podpisali reprezentanci Royal Society, Royal Academy of Engineering, Academy of Medical Sciences, British Academy, Royal Society of Edinburgh, Royal Irish Academy i Learned Society of Wales.

"Znakomita baza badań i innowacji Wielkiej Brytanii jest podstawą dla naszej gospodarki, kultury i dobrego społecznego samopoczucia" – podkreślili naukowcy w liście do rządu. Dodali, że "wynik referendum unijnego stanowi ogromne wyzwanie dla utrzymania tej doskonałości".

Środowiska akademickie zgodnie twierdzą, że swobodny przepływ naukowców i studentów pomiędzy Wielką Brytanią a krajami Europy miał kluczowe znaczenie w budowaniu pozycji brytyjskiej nauki. Według nich to rozwiązanie powinno być utrzymane, a nawet umocnione.

Brytyjskie uniwersytety co roku otrzymują 850 mln funtów ze środków UE. Warunkiem przyznawania tych dotacji był swobodny przepływ kapitału ludzkiego między UE a Wielką Brytanią. Po referendum nie jest jasne, czy dotacje wciąż będą otrzymywane.

Uczelnie wzywają rząd do pilnych rozmów na temat tego, jak zostaną sfinansowane luki finansowe, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Środowiska akademickie obawiają się utraty dostępu do sieci kontaktów, które budowane były przez dekady przy współudziale brytyjskich ekspertów. (PAP)

agr/ pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera