Uczelnie i instytucje

Resort nauki podsumowuje konsultacje międzyrządowe Polska-Wielka Brytania

Finansowanie grantów, współpraca między uczelniami, wymiana studencka - to niektóre z tematów poruszane podczas konsultacji międzyrządowych Polska-Wielka Brytania, jakie odbyły się pod koniec listopada. Podsumował je w rozmowie z PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Łukasz Szumowski.

Szumowski, który brał udział w międzyrządowych konsultacjach, zaznaczył w rozmowie z PAP, że rozmowy dotyczyły stosunków bilateralnych, a temat Brexitu pojawił się w rozmowach roboczych.

Wiceminister przyznał, że polskim naukowcom mogła do tej pory towarzyszyć niepewność, jak będzie wyglądało po Brexicie finansowanie międzynarodowych unijnych projektów badawczych, w których biorą udział brytyjscy naukowcy. "Uzyskaliśmy zapewnienie rządu Wielkiej Brytanii, że po wyjściu z Unii Europejskiej będą finansowane wszystkie przedsięwzięcia naukowe - w tym realizowane w ramach Horyzontu 2020" - powiedział prof. Szumowski. Zaznaczył, że chodzi zarówno o projekty, które już trwają, jak i o te, które dopiero się zaczną.

"Osoby, które chcą zacząć realizację projektu z partnerami z Wielkiej Brytanii, mogą się nie bać - jest zapewnienie rządu Wielkiej Brytanii, że te projekty będą finansowane" - poinformował wiceminister. Zaznaczył, że rząd brytyjski finansować będzie udział swoich uczonych w unijnych grantach aż do zakończenia trwania tych inicjatyw.

Szumowski zwrócił uwagę, że Wielka Brytania jest jednym z głównych beneficjentów programu Horyzont 2020. "System wynagradzania w tym programie ramowym i równowaga reprezentacji polski w panelach oceniających nie do końca są takie, jak byśmy chcieli" - powiedział wiceminister i dodał, że o tym również mowa była podczas konsultacji.

"Podnieśliśmy też problem polskich studentów studiujących w Wielkiej Brytanii. Dostęp do kredytów studenckich może być tam dla nich utrudniony po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej" - powiedział. Jak zaznaczył, Wielka Brytania na razie nie zdecydowała, jak rozwiąże tę kwestię. "Wyraziliśmy zainteresowanie losami polskich studentów, którzy są teraz w Wielkiej Brytanii. To, co wiemy, to to, że na pewno wymiana między uczelniami będzie kontynuowana" - poinformował.

"Poza tym ze strony Wielkiej Brytanii jest duża życzliwość, aby na Uniwersytecie Cambridge powstała polska katedra" - powiedział wiceminister. Od 2014 r. na Cambridge funkcjonują studia polskie (http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408574,studia-o-polsce-na-cambridge-od-mieszka-do-maslowskiej.html). Zostały one uruchomione dzięki czterem sponsorom: Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Grabowskiego, Uniwersytetowi Cambridge i Fundacji Zdanowicza. Instytucje te przekazały kwotę 340 tys. funtów, która zapewnia funkcjonowanie ośrodka do 2018 r. Aby studia mogły być kontynuowane, potrzebne są dodatkowe fundusze.

Wiceminister nauki przyznał, że jest też życzliwość brytyjskiego rządu, by powstała filia Uniwersytetu Cambridge w Polsce. "To byłoby wspólne przedsięwzięcie - Wielkiej Brytanii i Polski" - stwierdził Szumowski. Zaznaczył jednak, że szczegóły dopiero trzeba będzie wypracować.

Wielka Brytania - jak skomentował prof. Szumowski - wyraziła zainteresowanie prezentacją na wspólnej konferencji osiągnięć we współpracy naukowej między Polską a Wielką Brytanią.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera