Podróże kształcą... nawet szympansy

Szympansy, które się przemieszczają, częściej używają narzędzi. Prawidłowość ta mogła odegrać również ważną rolę w rozwoju technologicznym przodków człowieka współczesnego - wynika z badań opublikowanych przez naukowców w magazynie "eLife".

"Rezultaty naszych badań wskazują, że przemieszczanie się sprzyja używaniu przez dzikie szympansy narzędzi. Mogła być to też siła sprawcza we wczesnych stadiach rozwoju technologicznego u ludzi" - wyjaśnia dr Thibaud Gruber z Uniwersytetu Genewskiego.

Naukowcy wyciągnęli wnioski na podstawie siedmioletnich obserwacji zachowań szympansów wschodnich (Pan troglodytes schweinfurthii) w Lesie Budongo w Ugandzie.

Intensywne przemieszczanie się powoduje zwiększenie zapotrzebowania na składniki energetyczne. Pomocne w jego zaspokojeniu są umiejętności, które umożliwiają ich szybkie pozyskanie. Naukowcy wskazują na zdolność badanych szympansów do pozyskiwania - za pomocą narzędzi - bogatego w węglowodany miodu. Tymczasem te zwierzęta, które nie wędrowały dużo, nie wyrobiły w sobie umiejętności zbierania miodu. Najczęściej szympansy korzystały ze złożonych liści, w dwóch przypadkach użyły patyków.

Nowych ustaleń dokonali badacze z Uniwersytetów w Neuchâtel i w Genewie w Szwajcarii. (PAP)

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera