Dzięki wczesnośredniowiecznemu skarbowi odkryto osadę pierwszych rolników

Arabskie monety i srebrne ozdoby odkryli archeolodzy w gminie Stare Czarnowo pod Szczecinem. W czasie badania miejsca znaleziska natrafili nieopodal na olbrzymie domostwa pierwszych rolników sprzed 7 tys. To pierwsze tego typu odkrycie w rejonie Puszczy Bukowej.

"Podobne srebrne skarby znane są z okolicy. Dla nas, naukowców, znaleziskiem o większej randze są ślady po domostwach rolników sprzed tysiącleci" - opowiada PAP archeolog, doktorant w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu, Marcin Dziewanowski, który przebadał miejsce odkrycia skarbu.

Na skarb składa się ponad 100 arabskich monet z czasów panowania Sasanidów i Abbasydów i srebrnych ozdób. Wszystkie monety (oprócz jednej) zostały już we wczesnym średniowieczu pocięte. Ich wartości nie określał nominał tylko kruszec, z którego je wykonano.

Badacze przypuszczają, że złożono je w organicznym pojemniku - prawdopodobnie w worku wśród dużych głazów. W wyniku intensywnej działalności rolniczej przedmioty zostały rozwleczone wzdłuż pola na przestrzeni kilkudziesięciu metrów w dziesięciometrowym pasie.

O srebrach wyłaniających się z ziemi poinformował naukowców entuzjasta używający detektora metalu. Po specjalistycznych analizach zabytki trafią do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Podczas spaceru wokół miejsca odkrycia kosztowności Marcin Dziewanowski natknął się na wyraźnie widoczne na polu ślady po dawnej działalności człowieka.

"Początkowo myślałem, że należy je wiązać ze skarbem. Poszukiwałem osady, która funkcjonowała w czasach złożenia skarbu, czyli w X-XII wieku" - opowiada naukowiec.

Tymczasem fragmenty naczyń ceramicznych i zarys budowli wskazywał na zupełnie inny typ znaleziska - tzw. długi dom słupowy, który wznosili pierwsi rolnicy na terenach Polski. Odkrywca szacuje wiek znaleziska na 5100-4900 lat p.n.e. Społeczność, która je wzniosła, związana jest z kulturą ceramiki wstęgowej rytej z epoki neolitu.

Przebadany przez Dziewanowskiego dom ma co najmniej 10 metrów długości. Wewnątrz odkryto fragmenty naczyń, wyroby krzemienne, szczątki kości zwierząt i ziarna zboża.

Naukowcy planują kontynuację badań reliktów po pierwszych rolnikach w sierpniu. Przypuszczają, że niedaleko przebadanej chaty znajduje się kolejna z tego samego okresu.

Kierownik wykopalisk we współpracy z fundacją Ścieżkami Pomorza organizuje wycieczkę krajoznawczą, połączoną z warsztatami archeologii doświadczalnej i wizytą w miejscu badań, która odbędzie się 20 sierpnia. Szczegółowe informacje o spotkaniu dostępne są na stronie: https://www.facebook.com/events/155970334829721/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera