W Egipcie odkryto sarkofag ważnego urzędnika sprzed ponad 2,5 tys lat

Sarkofag należący do Karabaskena - zarządcy Teb w czasach w czasach 25. dynastii - odkryła egipsko-amerykańska misja badawcza w czasie wykopalisk koło Luksoru w Egipcie. O znalezisku poinformowało w czwartek Ministerstwo Starożytności Egiptu.

Odkrycia dokonano w czasie wykopalisk prowadzonych wewnątrz skalnego grobowca oznaczonego numerem TT391 w południowej części nekropolii Asasif koło Luksoru.

Dr Mahmoud Afifi, dyrektor Departamentu Starożytnego Egiptu w Ministerstwie Starożytności Egiptu powiedział, że znaleziony sarkofag jest unikalnym przykładem elitarnego kuszyckiego rzemiosła. Wykonano go z czerwonego granitu. Nie są na nim widoczne żadne płaskorzeźby czy polichromie.

Karabasken żył w okresie panowania obcej 25. dynastii (lata 747-656 p.n.e.). Królami na egipskim tronie w tym czasie byli najeźdźcy z nubijskiego królestwa Kusz, czyli dzisiejszego północnego Sudanu.

Jak wyjaśnia kierownik misji badawczej Helena Piszczikowa, komora grobowa, w której spoczywał sarkofag została odkopana podczas usuwania gruzu z kaplicy. Archeolodzy natknęli się w środkowej części pomieszczenia na korytarz wiodący do komory grobowej.

Naukowcy odkryli grobowiec w 2015 r. W tym roku kontynuowali jego badania. Wiadomo, że jego pierwszym użytkownikiem był Karabasken. Jednak niedługo potem grobowiec ponownie użył wezyr Górnego Egiptu z czasów 26. dynastii, noszący imię Padibastet. Według Piszczikowej jego ciało mogło zostać złożone w komorze grobowej Karabaskena lub na dnie szybu wydrążonego w rejonie przedsionka grobowca. (PAP)

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Ostatni widok sondy Hera, źródło: SpaceX, sttrona ESA

    CubeSaty pionierskiej misji Hera skontaktowały się z Ziemią

  • Fot. Adobe Stock

    Mniej operacji bariatrycznych po wprowadzeniu nowych leków na otyłość

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera