Noworodki o niskiej masie urodzeniowej mniej aktywne w późniejszym życiu

Dzieci, które przyszły na świat z niską wagą urodzeniową, mają mniejsze szanse na dobre wyniki w sporcie i regularną aktywność fizyczną późniejszym życiu - wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „Medicine & Science in Sports & Exercise”.

Jego autorami są naukowcy z University College London.

W badaniu wykorzystano dane pochodzące z Medical Research Council National Survey for Health and Development - dużego, długoterminowego studium, monitorującego grupę kilku tysięcy osób urodzonych w jednym tygodniu marca 1946 roku.

"Chociaż wcześniejsze badania wykazały, że niska masa urodzeniowa może mieć wpływ na poziom umiejętności sportowych i skłonność do ćwiczeń u dzieci i młodzieży, nasz przegląd jest pierwszym, który pokazuje, że zależność ta objawia się również w dorosłości" - mówią autorzy pracy.

Na potrzeby badania naukowcy przyjęli, że niska masa urodzeniowa to taka, która nie przekracza 2,5 kg (5,5 funta). Następnie przeanalizowali dane zebrane w ciągu kilkudziesięciu lat od wszystkich uczestników (2739 osób) i zauważyli, że osoby, które urodziły się z niską wagą, w wieku lat 13 w sportach szkolnych były oceniane dużo gorzej niż rówieśnicy.

Odkryli również, że u osób z niską masą urodzeniową istnieje mniejsze prawdopodobieństwo podejmowania aktywności fizycznej i uprawiania na stałe jakiegoś sportu w dorosłości (między 36 a 68 rokiem życia).

"Biorąc pod uwagę, że dzieci, które obecnie przychodzą na świat z niską masą urodzeniową, mają dużo większe szanse na przeżycie, niż było to w 1946 roku - uważamy, że otrzymane wyniki jeszcze zyskają na znaczeniu. Dla obecnych oraz przyszłych pokoleń niska waga przy porodzie będzie miała jeszcze większe konsekwencje dla zdrowia publicznego" - podkreśla główny autor badania, dr Ahmed Elhakeem.

"Wiadomo, że regularne ćwiczenia zapewniają wiele korzyści zdrowotnych, w tym dłuższe życie. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice, nauczyciele i lekarze wiedzieli, iż osoby urodzone z niską masą mogą potrzebować wsparcia większego niż pozostali w podejmowaniu wysiłku i trwaniu w aktywności fizycznej przez całe życie" - dodaje.

"Oczywiście odkrycie, że niska masa urodzeniowa jest związana z gorszymi predyspozycjami do uprawiania sportu i podejmowania aktywności fizycznej w późniejszym życiu, niczego jeszcze nie przesądza. Udowodniono bowiem, że na poziom aktywności fizycznej w dorosłym życiu wpływają także czynniki społeczno-ekonomiczne oraz jakość i dostępność zajęć wychowania fizycznego w szkole" - dodaje współautorka badania prof. Rebecca Hardy.

Kolejnym etapem badań nad tym zagadnieniem ma być lepsze zrozumienie społecznych i rozwojowych mechanizmów odpowiedzialnych za omawianą zależność. Naukowcy mają nadzieję, że doprowadzi to do opracowania dla osób z niską masą urodzeniową skutecznych interwencji, które będą wspierać ich aktywność sportową zarówno w młodym wieku, jak i w dorosłości. (PAP)

kap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    ADHD zdiagnozowano u co dziewiątego dziecka w USA

  • Fot. Adobe Stock

    Testy na obecność HPV co osiem lat równie skuteczne, co regularna cytologia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera