Toruńscy archeolodzy obchodzą potrójny jubileusz

Kilkadziesiąt wystąpień na temat historii toruńskiego środowiska archeologicznego będzie można wysłuchać na konferencji „80, 70, 40 – Trzy Jubileusze Archeologii Akademickiej w Toruniu”, która odbędzie się w dniach 7-8 października br.

Spotkanie odbędzie się w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu. Chęć udziału należy zgłosić do 5 października.

Instytut Archeologii UMK postanowił zorganizować konferencję ze względu na to, że w tym roku przypadają trzy rocznice powstania instytucji archeologicznych o charakterze badawczo-akademickim oraz związane z kształtowaniem się ich ram organizacyjnych w Toruniu. Z ich dziedzictwa wyrósł dzisiejszy Instytut Archeologii UMK. To właśnie te wydarzenia spowodowały, że toruńska archeologia uniwersytecka istnieje w aktualnym kształcie organizacyjnym i ma takie, a nie inne kierunki badań - wyjaśniają organizatorzy konferencji.

Pierwszy jubileusz - 80-lecia - związany jest z opublikowaniem w 1936 r. przez Romana Jakimowicza programu badań naukowych w zakresie archeologii pradziejowej i średniowiecznej. II wojna światowa przerwała tę inicjatywę; powrócono do niej po działaniach zbrojnych.

Druga rocznica to 70-lecie rozpoczęcia działalności Zakładu Prehistorii w Toruniu, który powstał w 1946 r. Ostatni jubileusz dotyczy czterdziestej rocznicy uzyskania przez toruński ośrodek archeologii akademickiej statusu Instytutu Archeologii i Etnografii. Wielu obecnie działających archeologów zdobywało wykształcenie w okresie jego istnienia do końca 2002 roku.

Oprócz referatów na temat nestorów toruńskiej archeologii, dziejów i kierunków dawnych i obecnych badań naukowych organizatorzy przewidzieli szereg wydarzeń towarzyszących. Wśród nich będą cztery wystawy: „Z toruńskiego archiwum i księgozbioru Romana Jakimowicza – założyciela archeologii akademickiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika”, „Obraz prehistorii w brązie. Sztuka situl Novego mesta”, „Archeologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Historia i teraźniejszość (1946–2010)” oraz ekspozycja wybranych zbiorów pozamuzealnych, zgromadzonych w siedzibie Instytutu Archeologii.

Zaplanowano również przegląd filmów z udziałem toruńskich archeologów i plenerową prezentację zrekonstruowanych obiektów zabytkowych, połączoną z pokazem tzw. żywej archeologii.

Przewidziano też sprzedaż publikacji naukowych autorstwa pracowników Instytutu Archeologii UMK.

Szczegółowe informacje na temat możliwości wzięcia udziału w konferencji oraz jej program dostępne są na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia: https://jubileusz.archeologia.umk.pl

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera