J. Fraser Stoddart – jeden z najczęściej cytowanych chemików świata

Tegoroczny laureat nagrody Nobla z chemii J. Fraser Stoddart jest jednym z najczęściej cytowanych chemików na świecie. Współtwórca molekularnych maszyn słynie m.in. z tego, że jako pierwszy zaczął wzbogacać swoje publikacje naukowe w barwne grafiki.

"To dość zaskakujące, chociaż myślę, że można się było spodziewać od 25 lat. Ale gdy to się dzieje, zapiera ci dech" – tak Fraser Stoddart skomentował przez telefon otrzymanie Nagrody Nobla z chemii.

Jedna z córek Stoddarta – Alison (również - chemiczka), powiedziała agencji Reuters, że gdy ojciec zadzwonił do niej z tą wiadomością, był podekscytowany i uszczęśliwiony. "Było tak wcześnie rano, więc był oczywiście nieco zszokowany. Był również bardzo zadowolony z tego, kto otrzymał Nobla razem z nim" – podkreśliła. Dodała, że drugi z trzech tegorocznych noblistów z chemii Jean-Pierre Sauvage jest szczególnie bliskim przyjacielem ich rodziny.

Alison przyznała też, że jako chemiczka, odczuwa zadowolenie, iż prace jej ojca i jego kolegów zostały docenione. Według niej to chemicy przepełnieni pasją, a praktyczne efekty ich badań mogą być w przyszłości bardzo ekscytujące.

J. Fraser Stoddart urodził się 24 maja w 1942 r. w Edynburgu. Wychowywał się w szkockiej wsi (w Edgelaw Farm) i chodził do lokalnej wiejskiej szkoły w Carrington (Midlothian, Szkocja). Ukończył Uniwersytet Edynburski, gdzie w 1966 r. uzyskał tytuł doktora. Rok później rozpoczął pracę na Queen’s University w Kanadzie, a w 1970 r. przeniósł się na Sheffield University, gdzie wykładał chemię. Z czasem rozpoczął pracę na University of California w Los Angeles (UCLA), skąd wrócił na uczelnię w Sheffield.

W 1990 r. objął katedrę chemii organicznej na Birmingham University, a po siedmiu latach został profesorem na UCLA. W lipcu 2002 r. zaczął pełnić obowiązki jednego z dyrektorów California NanoSystems Institute (CNSI), a po niecałym roku został jego głównym dyrektorem. W grudniu 2007 r. zrezygnował z tej funkcji i przeniósł się na Northwestern University w Evanston (stan Illinois, USA), gdzie pracuje do dziś.

Stoddart jest jednym z pionierów nanomaszyn. W 1991 roku udało mu się uzyskać jeden z podstawowych elementów tych struktur – rotaksan. Wśród opartych na rotaksanie dzieł Stoddarta znajdują się: molekularna winda (pozwalająca unieść ładunek na wysokość 0,7 nanometra), molekularny mięsień zginający cieniutką złotą blaszkę oraz chip komputerowy – pamięć o skromnej pojemności 20 kilobajtów, jednak mająca wyjątkowo małe elementy składowe.

Stoddart jest posiadaczem co najmniej 10 patentów, autorem i współautorem ponad tysiąca publikacji naukowych, a także jednym z najczęściej cytowanych chemików na świecie. Zgodnie z danymi Instytutu Filadelfijskiego (Institute for Scientific Information, będący częścią Thomson Reuters Corporation), od stycznia 1997 r. do sierpnia 2007 r. był trzecim najczęściej cytowanym specjalistą w dziedzinie chemii (łącznie 14 tys. 38 cytowań). Ta sama jednostka prognozowała, że Stoddart otrzyma Nobla z chemii w 2005 r.

Chemik dał ponad tysiąc wykładów na uczelniach całego świata. W ciągu 45 lat w laboratoriach, którymi kierował, inspirował swoją wyobraźnią i kreatywnością ponad czterystu doktorantów lub młodych badaczy tuż po doktoracie (na tzw. stażu podoktorskim).

Jego prace w dziedzinie chemii zostały docenione licznymi prestiżowymi nagrodami, w tym – poza Nagrodą Nobla z chemii - m.in. Złotym Medalem Nagoya z Chemii Organicznej (2004), Światową Nagrodą Naukową im. Alberta Einsteina (2007). Był jednym z zaledwie ok. 20 naukowców zaproszonych przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk do uczestnictwa w Jubileuszowym Sympozjum Noblowskim pt. „Frontiers of Molecular Sciences” w Sztokholmie w grudniu 2001 r.

Otrzymał honorowy tytuł naukowy na wielu uczelniach, w tym w Chinach i Korei. Był zatrudniany jako wykładowca przez kilkadziesiąt uczelni na świecie. Jest członkiem licznych prestiżowych towarzystw naukowych, w tym Amerykańskiej Akademii Nauk, Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk, Królewskiego Towarzystwa Chemicznego, a także Królewskiego Towarzystwa w Londynie.

Stoddart miał również szczęście w życiu prywatnym. Przez 36 lat tworzył udany związek małżeński z chemiczką szkockiego pochodzenia, którą poślubił w 1968 r. Norma z domu Scholan była córką pary fryzjerów. Już na początku nauki ujawniły się jej talenty nie tylko w dziedzinie nauk przyrodniczych, ale i w zakresie sztuki. Ukończyła wydział chemii na Uniwersytecie Edynburskim. Była cenioną uczoną i humanistką, o wielkiej sile intelektu i charakteru.

Poświęciła 10 lat kariery naukowej na wychowanie dwóch córek. Później bardzo angażowała się prace badawcze zespołu naukowego męża i pomagała mu w opracowywaniu publikacji, które zasłynęły w środowisku naukowym z tego, że wzbogacały je barwne, przejrzyste grafiki. Stoddart jako pierwszy zaczął stosować tak wielobarwne grafiki w pracach i prezentacjach naukowych. W 1992 r. u Normy zdiagnozowano raka piersi, z którym zmagała się przez 12 lat. Zmarła 12 stycznia 2004 r. (w wieku 59 lat). (PAP)

jjj/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wyłoniono 15 finalistów Nagród Naukowych "Polityki"

  • 13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera