Chrońmy podmorskie łąki! – apelują naukowcy

Ponad 100 naukowców z 28 krajów zaapelowało o globalną ochronę trawy morskiej, która tworzy łąki w przybrzeżnych wodach wielu mórz – informuje serwis BBC News.

Długie falujące liście trawy morskiej stanowią schronienie i pokarm dla ryb, morskich ssaków i ptaków, a jej kłącza wrastające w dno morza zapobiegają erozji wybrzeży. Trawa bywa nazywana „płucami morza”, ponieważ wytwarza tlen na drodze fotosyntezy.

Te długowieczne rośliny mogą przetrwać około 30 lat, jednak zagrażają im zanieczyszczenia organiczne w postaci azotu i fosforu. Zakwity glonów, do których dochodzi pod wpływem zanieczyszczeń, odcinają trawie dostęp światła potrzebnego do fotosyntezy. Dlatego podmorskie łąki - występujące w strefie przybrzeżnej wszystkich kontynentów poza Antarktydą - kurczą się w tempie około 2 proc. rocznie. Nie ma międzynarodowych regulacji dotyczących trawy morskiej, dlatego jej ochrona podejmowana jest na poziomie lokalnym lub regionalnym.

World Seagrass Association, zespół naukowców, któremu przewodzi dr Richard Unsworth ze Swansea University (W. Brytania) - wydała oświadczenie, poprzedzające międzynarodową konferencję dotyczącą ochrony trawy, która ma odbyć się w tym miesiącu na północy Walii.

"Łąki trawy morskiej są ważnym miejscem żerowania narybku i połowu ryb na całym świcie. (…) Ich utrata zagraża egzystencji setek milionów ludzi i naraża wielu na coraz większe ubóstwo. (…) Zagrożone są także populacje żółwi zielonych, diugoni i koników morskich" – czytamy w oświadczeniu. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera