W weekend w Warszawie sympozjum "Mazowszanie w świecie"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

14. odsłona Międzynarodowego Sympozjum Biografistyki Polonijnej "Mazowszanie w świecie" odbędzie się w weekend w Warszawie. Wystąpienia dotyczyć będą osób, które urodziły się na Mazowszu i w pewnym momencie życia wyjechały na obczyznę.

Pierwsze sympozjum z cyklu odbyło się 20 lat temu w Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie w Londynie. Następnie odbywało się w Mons pod Brukselą, dwa razy w Watykanie, w Paryżu, Zakopanem. Od 2010 r. obrady mają miejsce w Muzeum Niepodległości w Warszawie, które organizuje spotkanie wspólnie z fundacją Polonia Semper Fidelis i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

\"To jest spotkanie uczonych, dziennikarzy, ludzi zajmujących się Polonią z prawie całego świata\" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, dr Tadeusz Skoczek. W czasie tegorocznej odsłony dwudniowego sympozjum będzie można wysłuchać referatów m.in. na temat Mazowszan w Wiedniu, Ameryce Łacińskiej czy w Szwajcarii. Wykładowcy przyjrzą się też bardziej szczegółowo wybranym postaciom - np. Hance Ordonównie, ostatniemu marszałkowi na uchodźctwie - Zygmuntowi Lechosławowi Szadkowskiemu czy słynnemu kompozytorowi, Henrykowi Warsowi.

Oprócz dwudziestu wykładów na temat Mazowszan na świecie zaplanowano premierę trzech wydawnictw książkowych. Są to słownik biograficzny \"Mazowszanie na świecie\", tom zawierający artykuły zaprezentowane na sesji - \"Z Mazowsza na obczyznę\" i dodatek \"Muzealnicy mazowieccy\".

Jak powiedział w rozmowie z PAP dr Tadeusz Skoczek, każde ze spotkań poświęcone jest innej społeczności polskich ekspatów. Przykładowo w Watykanie dyskutowano o polskich duchownych w służbie zagranicznej, a w Zakopanem - o Podhalanach na świecie. W przyszłym roku zaplanowano sesję na temat Lwowian.

W sobotę wykłady odbędą się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, a w niedzielę - w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Organizacja sympozjum została dofinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera