Uczelnie i instytucje

Trzynaście polskich uczelni w Best Global Universities

Trzynaście polskich uczelni uwzględniono w międzynarodowym rankingu szkół wyższych - Best Global Universities. Wśród nich najwyższą pozycję 319. zajął Uniwersytet Warszawski. Na pierwszym miejscu znalazł się amerykański Harvard University.

Zestawienie Best Global Universities przygotowała amerykańska firma U.S. News & World Report, która publikuje informacje, opinie, porady konsumenckie, rankingi i analizy. W tegorocznej – trzeciej – edycji rankingu znalazło się tysiąc najlepszych uczelni z 65 krajów.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął amerykański Harvard University. Kolejne cztery miejsca również zajęły uczelnie ze Stanów Zjednoczonych: Massachusetts Institute of Technology, Stanford University, University of California-Berkeley, California Institute of Technology. Na szóstym i siódmym miejscu znalazły się dwie brytyjskie uczelnie: University of Oxford i University of Cambridge. Pierwszą dziesiątkę dopełniają amerykańskie: Princeton University, Columbia University i University of California-Los Angeles.

W rankingu uwzględniono 13 polskich szkół wyższych. Spośród nich najwyżej - na 319. pozycji - sklasyfikowano Uniwersytet Warszawski. 364. miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński. Politechnika Warszawska usytuowała się na 593. miejscu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie na 617. Pozycje w ósmej setce zajęły: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W rankingu sklasyfikowano też: Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny.

Zestawienie powstało w oparciu o 12 kryteriów, m.in. dotyczących reputacji naukowej, publikacji i cytowań. Ranking jest dostępny na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera