Mikroskamieniałości lądowe sprzed trzech mld lat

Życie jednokomórkowe istniało na lądach już trzy mld lat temu – dowodzą badania australijskich skał. Wyniki badań ogłoszono na łamach pisma „Gondwana Research”.

W skałach z regionu Pilbara w zachodniej Australii odkryto mikroskopijne skamieniałości sprzed trzech miliardów lat. Dotąd uważano, że te skały są pochodzenia oceanicznego. Jednak najnowsze badania dowodzą, że trzy miliardy lat temu był w tym miejscu suchy ląd.

Najnowsze badania dowodzą, że procesy wietrzenia australijskich skał z Pilbara dokonywały się na lądzie. Oznacza to, że zawarte w nich mikroskamieniałości również mają pochodzenie lądowe, a nie morskie - wyjaśnia paleontolog Gregory Retallack z University of Oregon w Kanadzie.

Gęstość mikroskamieniałości wynosi ponad tysiąc komórek na milimetr kwadratowy.

W wyniku badań mikroskopowych naukowcom udało się wyróżnić aż pięć typów mikroskamieniałości – różniących się wielkością, kształtem czy zawartością izotopów.(PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera