
Władze Aten, Madrytu, Mexico City i Paryża chcą do roku 2025 wprowadzić zakaz używania pojazdów z silnikiem Diesla – informuje serwis BBC News.
Burmistrzowie tych czterech miast ogłosili swoją decyzję w Meksyku na odbywającym się co dwa lata zjeździe burmistrzów wielkich miast C40. Wycofanie napędzanych dieslami samochodów, autobusów i ciężarówek ma poprawić jakość powietrza. Zakaz ma też zachęcić do stosowania alternatywnych pojazdów, korzystania z komunikacji miejskiej, poruszania się pieszo lub na rowerze.
Eksperci przewidują, że nowe przepisy przyczynią się do zmian w przemyśle samochodowym i promowania pojazdów elektrycznych czy napędzanych wodorem.
Wykorzystanie pojazdów z napędem dieslowskim budzi coraz większe zastrzeżenia, jako że pojawiają się coraz to nowe dowody na szkodliwy wpływ tego rodzaju zanieczyszczeń na zdrowie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu zanieczyszczonego powietrza umierają rocznie trzy miliony ludzi.
Silniki Diesla zanieczyszczają powietrze na dwa sposoby – emitują cząstki stałe (Particulated Matter, PM) oraz tlenki azotu (NOx). Bardzo drobne cząstki stałe mogą przedostawać się do płuc, gdzie przyczyniają się do chorób serca i zgonu. Natomiast tlenki azotu sprzyjają powstawaniu ozonu, który może nasilać trudności z oddychaniem. Paradoksalnie, silniki dieslowskie były w przeszłości promowane w trosce o środowisko - ponieważ emitują mniej CO2.(PAP)
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.