Młodzi lekarze będą odbywać staż pod kierunkiem opiekuna - wykonującego zawód co najmniej pięć lat lekarza specjalisty albo lekarza dentysty - zakłada ustawa podpisana w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Ze stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów zrezygnowano w 2011 roku. Pierwsi absolwenci, którzy nie odbyli stażu, mieli opuścić uczelnie medyczne w 2018 r.
Zgodnie z zaproponowaną przez rząd zmianą, stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu, czyli będą mogli m.in. wystawiać recepty, wydawać opinie i orzeczenia lekarskie. Na mocy noweli pytania z egzaminów lekarskich mają być publicznie udostępniane po upływie pięciu lat od ich przeprowadzenia.
W ocenie Ministerstwa Zdrowia, które przygotowało projekt nowelizacji, środowisko lekarzy oczekuje przywrócenia stażu podyplomowego, a korzyści odczują także pacjenci, którzy muszą wiedzieć, że lekarz jest w pełni wykształcony.
Ustawa ma co do zasady wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Niektóre przepisy zaczną obowiązywać dzień po ogłoszeniu, a kolejne 1 maja 2017 i 1 stycznia 2018 r.(PAP)
gdyj/ akw/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.