Melatonina naprawia geny dotknięte chorobą Parkinsona

Wytwarzana przez ludzki organizm melatonina może okazać się skutecznym środkiem w walce z chorobą Parkinsona. Hiszpańscy naukowcy dowiedli, że hormon ten przywraca funkcje genów dotkniętych tym schorzeniem.

Przyjazne w walce z chorobą Parkinsona właściwości melatoniny zaobserwowali naukowcy z Wydziału Fizjologii oraz z Instytutu Badań Biomedycznych, które wchodzą w skład uniwersytetu w Granadzie, na południu Hiszpanii.

Jak poinformował uczony granadzkiej uczelni Dario Castroviejo, w trakcie badań laboratoryjnych okazało się, że melatonina jest skutecznym środkiem naprawiającym mitochondria, które są odpowiedzialne m.in. za oddychanie komórek, specjalizację, poziom energii, a także śmierć komórki.

“Terapia melatoniną pomagała nie tylko odbudować szkody, jakie choroba dokonała w mitochondriach, ale również w genach regulujących ich pracę” - wyjaśnił Dario Castroviejo.

Hiszpański uczony odnotował, że melatonina zarówno skutecznie hamowała rozwój choroby Parkinsona, jak też przywracała funkcje zaatakowanych schorzeniem genów, zwiększając mobilność chorych organizmów.

Dario Castroviejo ujawnił, że korzystne działanie melatoniny na zaatakowane chorobą Parkinsona organizmy stwierdzono podczas badań ryb z gatunku danio pręgowanego.

“Wybraliśmy do naszych badań właśnie to zwierzę, gdyż jego geny dotknięte przez chorobę Parkinsona są takie same i mają te same funkcje jak w przypadku człowieka”, dodał uczony z Granady.

Choroba Parkinsona charakteryzuje się występowaniem zmian zwyrodnieniowych komórek nerwowych w istocie czarnej oraz w innych obszarach barwnikonośnych mózgowia. Proces neurodegeneracyjny postępuje powoli i stopniowo w ciągu kilkunastu lat.

Melatonina jest hormonem wytwarzanym u człowieka przez szyszynkę, gruczoł dokrewny usytuowany w centralnej części mózgu. Substancja ta reguluje wiele procesów życiowych, w tym m.in. przywraca naturalny cykl funkcjonowania organizmu. Wydzielanie melatoniny zmienia się w ciągu życia człowieka. Jego produkcja jest najniższa w podeszłym wieku. (PAP)

zat/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloryby się skurczyły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera