Kraków/ Małopolskie Centrum Nauki powstanie na Czyżynach

Małopolskie Centrum Nauki, prezentujące i popularyzujące osiągnięcia współczesnej nauki powstanie w krakowskich Czyżynach przy al. Bora Komorowskiego. W poniedziałek małopolscy radni wyrazili zgodę na zakup działek pod tę inwestycję.

Cały teren pod budowę Małopolskiego Centrum Nauki obejmie około 4 hektary w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego. W jego skład wchodzą działki gminy Kraków w użytkowaniu wieczystym Muzeum Lotnictwa Polskiego, działka Politechniki Krakowskiej oraz dwie działki prywatne.

Jak poinformował podczas sesji sejmiku marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, szacuje się, że powierzchnia użytkowa MCN będzie wynosić ok. 10 tys. m. kw. W budynku powstaną miejsca dla wystawy stałej i wystaw czasowych, laboratoriów oraz przeznaczone do prowadzenia warsztatów i innych zajęć.

Na zewnątrz budynku powstaną tereny zielone z przeznaczeniem na rekreację i organizację widowisk plenerowych.

Według zamierzeń samorządu województwa Małopolskie Centrum Nauki będzie unikatowym miejscem, prezentującym aktualne osiągnięcia naukowe, a także w atrakcyjny i oryginalny sposób zachęcający dzieci i młodzież do zgłębiania tajników nauki i wykorzystywania ich na co dzień.

Inwestycja powstanie przy wsparciu funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

  • Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki. Fot. A. Wojaczek

    Ponad 20 osób ukończyło pierwsze studia z popularyzacji nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera