Uczelnie i instytucje

Kolejne polskie uczelnie będą współpracować z Tauronem

Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Krakowie i we Wrocławiu – to kolejne polskie uczelnie, które będą współpracować z Grupą Tauron m.in. poprzez organizację praktyk i staży dla studentów oraz prowadząc wspólne projekty badawcze.

W piątek w Katowicach przedstawiciele władz tych uczelni oraz Grupy Tauron podpisali w tej sprawie listy intencyjne.

W ramach współpracy realizowane mają być inicjatywy dotyczące m.in. organizowania praktyk i staży studenckich, współpracy z biurami karier i organizacjami studenckimi, realizacji wspólnych projektów badawczych, unowocześnienia procesów dydaktycznych i programów kształcenia, umożliwiania studentom realizacji tematów prac dyplomowych na bazie zasobów Taurona, a także zatrudniania studentów i absolwentów oraz współorganizowania studiów podyplomowych czy doktoranckich.

Wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia Kamil Kamiński zaznaczył, że choć Grupa od lat współpracuje z polskimi ośrodkami naukowymi, teraz działania te mają być pogłębione.

"Naszą intencją jest taka współpraca z ośrodkami akademickimi, która pozwoli na skuteczne zapobieganie powstawaniu luki kompetencyjnej i da szansę pozyskać oraz wykreować kapitał ludzki, który będzie miał świadomość wyzwań stojących przed energetyką jutra" – powiedział Kamiński.

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. inż. Andrzej Chochół, prof. UEK podkreślił, że studenci w trakcie swej nauki powinni zdobywać nie tylko wiedzę, ale i umiejętności oraz kompetencje. "Wiedza jest powszechnie dostępna (...), ale umiejętności i kompetencje nabiera się właśnie poprzez praktyczne działania i dlatego bardzo zależy nam na zbliżeniu się z różnymi przedsiębiorstwami, ważnymi instytucjami gospodarczymi" – mówił.

Ponadto, w ocenie rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu prof. dr. hab. Andrzeja Kalety, doświadczenie zdobywane podczas praktyk bądź staży już w czasie studiów pozwoli młodym ludziom lepiej przygotować się do wejścia na rynek.

Z kolei dr hab. Maria Próchnicka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wskazała na zmianę podejścia we współpracy uczelni z biznesem, która – w jej ocenie – nie jest już incydentalna, a nabiera charakteru systemowego.

Dotąd Grupa Tauron zawarła już 13 takich umów z polskimi uczelniami m.in. z Politechnikami: Warszawską, Wrocławską, Krakowską i Śląską, a także z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytetem Śląskim oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach.

Łącznie Tauron współpracuje z ponad 50 placówkami edukacyjnymi, w tym także ze średnimi i zawodowymi szkołami, m.in. organizując wizyty edukacyjne dla uczniów (np. na stacjach elektroenergetycznych), panele dyskusyjne i prelekcje dla uczniów i nauczycieli. W ub. r. z oferty praktyk i staży skorzystało ponad tysiąc osób.

Grupa Tauron to jedna z największych firm w Polsce, jest też największym w kraju dystrybutorem energii elektrycznej – spółki z grupy sprzedają energię do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych. Grupa kontroluje ok. 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego, jest drugim co do wielkości wytwórcą energii elektrycznej w kraju.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera