Regularny trening kluczem do sukcesu w grach wideo i nauce

Najlepszym sposobem na dobry wynik w rywalizacyjnej grze internetowej jest regularne ćwiczenie umiejętności oraz rozgrzewka przed właściwą grą – twierdzą badacze z Brown University (USA). Dodają, że zasada ta odnosi się również do ćwiczenia innych umiejętności.

Do tych wniosków badacze doszli dzięki dwóm badaniom, w których przeanalizowali sposób, w jaki doskonalą swoje umiejętności gracze grający w dwie gry z popularnym trybem rywalizacyjnym: „Halo: Reach” oraz „StarCraft 2”. Celem naukowców było znalezienie najskuteczniejszej praktykowanej przez graczy metody doskonalenia umiejętności.

Główny autor badań Jeff Huang podkreśla, że dane pochodzące z gier rozgrywanych przez internet są dla badaczy niezwykle interesujące: jest ich dużo, są dokładne, a do tego pochodzą z prawdziwych interakcji. "Daje nam to możliwość obserwowania wzorców zachowań wielu ludzi przez długi okres czasu – w sposób, jakiego nie da się tego osiągnąć w laboratorium" - dodaje.

W przypadku "Halo: Reach" naukowcy mieli do dyspozycji dane z ok. 3,2 mln "meczy" rozegranych w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy od premiery gry w 2010 r. Poszukiwali w nich odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób poszczególni gracze – którzy zaczynali na takim samym poziomie znajomości gry – z upływem czasu doskonalili swoje umiejętności.

Okazało się, że choć największy wzrost poziomu umiejętności odnotowano u osób rozgrywających największą liczbę meczy na tydzień (ponad 64) – to częste granie wcale nie było najskuteczniejszą metodą doskonalenia zdolności. Największy wzrost umiejętności z meczu na mecz zaobserwowano u graczy, którzy rozgrywali od czterech do ośmiu meczy tygodniowo.

Jak wyjaśnia Huang, to pozwala sądzić, że najskuteczniej poziom umiejętności podnosi regularne ich ćwiczenie – powinniśmy jednak uważać, żeby nie było to zbyt intensywne. O ile przerwy pomiędzy ćwiczeniami nie są zbyt długie, są one być kluczem do szybkiego wzrostu poziomu umiejętności.

Z kolei badanie analizujące grę „StarCraft 2” skupiało się na analizie stylu gry najlepszych graczy. Podobnie jak w przypadku innych gier strategicznych, kluczem do zwycięstwa w „StarCraft 2” jest kontrolowanie nawet kilkuset jednostek przez całą rozgrywkę. Tym, co wyróżnia najlepszych graczy, jest stosowanie skrótów klawiaturowych, które automatyzują wydawanie większości poleceń; dzięki temu podczas typowego meczu potrafią oni wykonywać nawet 200 akcji na minutę.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że najlepsi gracze mają swoisty rytuał: choć w początkowych minutach rozgrywki na planszy nie ma jeszcze wielu jednostek, to jednak wykonują charakterystyczne dla siebie kombinacje skrótów klawiaturowych, często wydając w ten sposób nic nie znaczące polecenia.

Huang wyjaśnia, że jest to swoista rozgrzewka: gracze przyzwyczajają się w ten sposób do procedur, których będą potrzebować w późnej grze. Jak dodaje, obserwacja ta może pomóc osobom, które zawodowo muszą zwracać uwagę na wiele rzeczy równocześnie.

„Dobrym przykładem są tutaj kontrolerzy lotów” - stwierdza Huang. Dodaje, że dobrym pomysłem może być poświęcenie przez nich kilku chwil przed rozpoczęciem zmiany na powtórzenie najważniejszych gestów.

Przesłaniem płynącym z obydwu badań jest sugestia, by ćwiczyć swoje umiejętności konsekwentnie i poświęcać czas na rozgrzewkę - mówią autorzy badania. (PAP)

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera