Szyszko: Bułgaria chce przyjąć sześć żubrów i na pewno je dostanie

Minister środowiska prof. Jan Szyszko powiedział, że Bułgaria chce otrzymać od nas sześć żubrów i zapewnił, że je dostanie. Zaznaczył, że inne kraje na propozycję odtworzenia siedlisk żubra w Europie odpowiedziały, że nie są gotowe.

Szyszko, który w piątek rano był gościem TVP1 powiedział, że jeszcze dziś będzie w ambasadzie Bułgarii. "Bułgaria złożyła akces, że chce sześć żubrów - trzy krowy i trzy byki i na pewno dostanie" - mówił.

"Inne państwa powiedziały - nie jesteśmy gotowi do tego, nie ma akceptacji społecznej" - dodał.

W październiku ub.r. na radzie ministrów środowiska Unii Europejskiej Szyszko zaproponował państwom UE pomoc w odtworzeniu siedlisk żubra w Europie. Resort skierował swoją propozycję do ministrów środowiska państw członkowskich. Na początku lutego resort informował, że oprócz Bułgarii, zwierzętami zainteresowana była też Rumunia. Inne kraje zastanawiały się albo odmówiły - np. Holandia, która wskazała na zbyt mały obszar kraju i zbyt dużo mieszkańców, by mogła pozwolić sobie na wprowadzenie żubra.

Żubr został odtworzony na terenie Polski po wojnie. Obecnie mamy ponad 1500 sztuk tych zwierząt - w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Boreckiej i Bieszczadach. Szyszko promując akcję zaznaczył, że Polska wie, w jaki sposób chronić żubra i poprzez reintrodukcję gatunku na pozostałym obszarze kontynentu chce zwiększyć jego szanse na przeżycie i doprowadzić do stanu, jaki występował naturalnie w Europie.(PAP)

ago/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Animacje komputerowe i gogle VR przyspieszają badania nad zachowaniem pająków

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: dawne zielniki to bezcenne źródło wiedzy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera