Uczelnie i instytucje

Rośnie liczba cudzoziemców, którzy studiują w Małopolsce

Z roku na rok rośnie liczba cudzoziemców, którzy studiują w Małopolsce – wynika z raportów prezentujących liczbę studentów w ostatnich latach. W roku 2015/2016 w Małopolsce uczyło się 7,3 tys. obcokrajowców, czyli o 1,3 tys. (22 proc.) więcej niż w 2014/2015 r.

O rosnącej liczbie żaków z zagranicy mówią badania Urzędu Statystycznego w Krakowie oraz przekazany niedawno prasie raport Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego.

Jak pokazują statystyki, w poprzednim roku akademickim odsetek obcokrajowców w małopolskich uczelniach wyniósł 4,2 proc., podczas gdy odsetek studentów cudzoziemców w całej Polsce był równy 4,1 proc.

Według danych Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego, do Małopolski najwięcej przyjeżdża studentów z Ukrainy (ponad 66 proc.), następnie z Norwegii (prawie 7 proc.), Białorusi (4,5 proc.) i USA (ponad 2 proc.).

Zgodnie z danymi Urzędu Statystycznego w Krakowie, studia stacjonarne wybrało ponad 95 proc. studiujących obcokrajowców. Uniwersytet Jagielloński skupiał prawie 30 proc. studentów z zagranicy. Szkoły wyższe zaliczone do grupy "pozostałe" wybrało prawie 34 proc. cudzoziemców, natomiast wyższe szkoły ekonomiczne - ponad 19 proc. W porównaniu z rokiem 2014/2015 we wszystkich typach uczelni studiowało więcej obcokrajowców, przy czym największy wzrost (ponad 62 proc.) dotyczył wyższej szkoły rolniczej. Znaczny wzrost odnotowały też wyższe szkoły pedagogiczne (o ponad 42 proc.), akademia wychowania fizycznego (o ponad 34 proc.) i wyższe szkoły ekonomiczne (o prawie 33 proc.).

Ponad połowa cudzoziemców kształciła się w ramach dwóch grup kierunków studiów — biznes, administracja i prawo (ponad 33 proc.) oraz nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja (ponad 22 proc.).

Województwo małopolskie jest drugim (po mazowieckim) ośrodkiem akademickim w Polsce. Na jego terenie w roku akademickim 2015/2016 studiowało prawie 177 tys. osób w 31 uczelniach.

Największym ośrodkiem akademickim w województwie był Kraków. W stolicy województwa naukę na poziomie wyższym pobierało prawie 161 tys. osób. Drugim ośrodkiem pod względem liczby studentów był Tarnów - 5,4 tys. studentów. W Nowym Sączu studiowało 5 tys. osób, a w Nowym Targu - 2,1 tys.

W 2016 r. w Polsce studiowało ponad 57 tys. cudzoziemców (w 2015-ponad 46 tys.), ale Polska nadal jest jednym z ostatnich krajów OECD, do których przyjeżdżają studenci z zagranicy. Średni odsetek studentów zagranicznych w krajach wysokorozwiniętych to 6 proc. (najwięcej w Luksemburgu - ponad 40 proc.), podczas gdy w Polsce wartość wskaźnika szacuje się na 4,1 proc.

„Mimo systematycznego wzrostu udziału obcokrajowców na polskich uczelniach (w 2010 r. średnio w Polsce wartość wskaźnika wyniosła 1,2 proc., a w Małopolsce 1,1 proc.), nadal niezbędne są dalsze działania promocyjne, aby osiągnąć europejski poziom w tej kwestii" - czytamy w raporcie Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego. Autorzy badania wskazują, że polskie uczelnie nie są wystarczająco konkurencyjne w stosunku do innych, dużych i prestiżowych ośrodków akademickich na świecie.

Zgodnie z prognozami w kraju wciąż będzie maleć liczba polskich studentów.

Raport Urzędu Statystycznego w Krakowie dotyczy wszystkich 31 uczelni w Małopolsce, a raport Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego - 22 uczelni (w tym wszystkich publicznych), które zgodziły się wziąć udział w badaniu. (PAP)

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera