Uczelnie i instytucje

Gowin: studia dualne na PWSZ sposobem na innowacyjność polskiej gospodarki

Rozwój studiów dualnych w państwowych wyższych szkołach zawodowych (PWSZ) przyczyni się do zwiększenia innowacyjności gospodarki – uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Według niego ten model studiów może liczyć na rządowe wsparcie.

Wicepremier otworzył we wtorek w PWSZ w Pile (Wielkopolskie) XI Festiwal Nauki. W trakcie briefingu towarzyszącego temu wydarzeniu, wraz z wiceminister rozwoju Jadwigą Emilewicz szef resortu nauki przekonywał, że realizowane przez PWSZ studia dualne, będące połączeniem teorii z praktyką, to dobry sposób na przygotowywanie kadr dla polskich przedsiębiorstw i dla inwestujących w Polsce firm.

"Jestem przekonany, że dzięki działalności takich uczelni i dzięki praktycznemu, w szczególności dualnemu modelowi studiów, uda się pokonać tę dolinę śmierci, jaka rozciąga się między odkryciami naukowymi a wdrożeniami gospodarczymi. Krok po kroku budujemy przęsła pomostu ponad tą doliną śmierci; jestem przekonany, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby polskiej gospodarce nadać rozmach inwestycyjny i innowacyjny" – powiedział Gowin.

Jak podkreślił, PWSZ w Polsce mogą liczyć na rządowe wsparcie przy rozwoju modelu kształcenia dualnego.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz dodała, że jej resort współpracuje z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego nad stworzeniem jak najlepszych warunków dla innowacyjnej gospodarki.

"Interesują nas przedsiębiorcy krajowi, lokalni, (…) ale interesuje nas także przyciąganie najbardziej zaawansowanych przedsiębiorców z zagranicy, którzy będą lokować się w Polsce nie tylko ze względu na koszty pracy (…), ale przede wszystkim ze względu na zasoby ludzkie, na kapitał ludzki” - powiedziała.

Przypomniała, że niedawne rozszerzenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pozwoli w ciągu najbliższych kilku lat stworzyć w Pile 3,5 tys. nowych miejsc pracy. Tyle osób zamierza docelowo zatrudnić w swoim nowym zakładzie firma Flex - jeden z liderów w sektorze produkcji urządzeń elektronicznych dla branży komputerowej, przemysłowej, motoryzacyjnej oraz medycznej.

"To też ogromne wyzwanie dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, aby dostarczyć na rynek te siły do pracy. Będzie to wymagało elastyczności ze strony szkoły, będzie także wymagało tworzenia studiów w modelu dualnym w ścisłej współpracy z tym nowym przedsiębiorcą” – oceniła Emilewicz.

Zapewniła przy tym, że przedsiębiorcy potrzebujący wykształconych kadr będą mogli liczyć na wsparcie państwa przy edukacji przyszłych pracowników.

"Jeżeli będziemy mieli przedsiębiorcę chcącego wprowadzić długoterminowe staże, które finalnie zakończą się stałym miejscem pracy – my możemy ponieść część tej odpowiedzialności finansowej. Część poniesie przedsiębiorca, zaś szkoła będzie odpowiedzialna za przygotowanie wraz z nim programu studiów. Są pieniądze na tego typu kształcenie i pilotażowo w kilku miejscach w Polsce tego typu projekty będziemy wdrażać” – zapowiedziała.

Takie działania mają, jej zdaniem, zachęcić PWSZ w Polsce do jeszcze lepszego dostosowywania się do potrzeb lokalnego rynku pracy.

Jarosław Gowin powtórzył w Pile, że w „decydującą fazę” weszły prace nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym. 

„Jednym filarów tej nowej ustawy będzie określenie filarów relacji między uczelniami a światem gospodarczym – stąd nasza wspólna obecność; pani minister Emilewicz jako prawa ręka premiera Morawieckiego, współodpowiada wraz ze mną za wszystko, co ma związek z nadaniem polskiej gospodarce charakteru gospodarki innowacyjnej. Chcemy budować innowacyjność polskiej gospodarki w oparciu o polskie firmy, ale także w oparciu o dorobek polskich uczonych” - powiedział.

Projekt nowej ustawy zostanie zaprezentowany we wrześniu podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie.

W planach goszczącego we wtorek w Wielkopolsce wicepremiera, poza wizytą w Pile, są też spotkania z przedsiębiorcami z północnej i zachodniej części regionu.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile kształci obecnie ok. 2 tys. studentów. Rzeczniczka uczelni Aleksandra Fabiszak powiedziała PAP, że obecnie PWSZ prowadzi studia dualne na czterech kierunkach inżynierskich: elektrotechnice, mechanice i budowie maszyn, budownictwie, oraz transporcie.

„Współpracujemy z ok. 30 firmami i widzimy, że ta forma kształcenia idealnie się sprawdza. Studenci mają jeszcze większą możliwość doskonalenia swoich umiejętności praktycznych. Trzy dni w tygodniu uczestniczą w zajęciach dydaktycznych na uczelni, po czym mają możliwość zderzenia tej akademickiej teorii z praktyką. Korzyści są obopólne: uczelnia zyskuje partnerów biznesowych, zaś potencjalny pracodawca szkoli swoich przyszłych pracowników” - powiedziała.

Festiwal Nauki w Pile ma w tym roku swoją 11. edycję. W kilkudniowej imprezie rokrocznie bierze udział ok. 1 tys. osób. W tym roku hasło festiwalu to "Ciało i umysł”. Tematykę możliwości oraz ograniczeń ludzkiego ciała i umysłu prezentują zainteresowanym wykładowcy PWSZ i popularyzatorzy nauki z całej Polski.

PAP - Nauka w Polsce

rpo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera