Chodzenie i bieganie poprawia ukrwienie mózgu

Nacisk stóp na podłoże towarzyszący chodzeniu i bieganiu wzbudza w tętnicach fale wsteczne, które zwiększają dopływ krwi do mózgu – informują badacze z New Mexico Highlands University (USA).

Do tej pory sądzono, że mózgowy przepływ krwi (CBF) podlega automatycznej regulacji niezależnej od czynników zewnętrznych związanych z wysiłkiem fizycznym. Jednak naukowcy z New Mexico Highlands University wykazali, że nacisk stóp na podłoże może wpływać na zmianę ukrwienia mózgu.

W poprzednim badaniu specjaliści dowiedli, że bieganie powoduje wytworzenie w tętnicach fal wstecznych, które po zsynchronizowaniu z tętnem znacząco zwiększają dopływ krwi do półkul mózgowych.

W najnowszym badaniu pracownicy uniwersytetu wykazali, że podobny wpływ na ukrwienie mózgu ma chodzenie.

Za pomocą ultradźwięków badacze mierzyli przepływ krwi w tętnicy szyjnej u 12 osób, które stały w miejscu lub chodziły z prędkością jednego metra na sekundę. Naukowcy sprawdzali też średnicę tętnic, by na tej podstawie oszacować dopływ krwi do mózgu.

Okazało się, że chodzenie - tak jak bieganie, choć w nieco mniejszym stopniu - również wywoływało wzrost dopływu krwi do mózgu. Takiego efektu nie zapewniała z kolei jazda na rowerze.

„Najnowsze wyniki badań sugerują, że mózgowy przepływ krwi jest procesem dynamicznym i bezpośrednio zależnym od cyklicznego ciśnienia tętniczego powiązanego z falami wstecznymi, które są wzbudzane poprzez nacisk stóp na podłoże” – podsumowują autorzy badania zaprezentowanego na tegorocznej konferencji Experimental Biology w Chicago (USA). (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera