Polscy wynalazcy zaprezentowali się na paryskich targach „Concours Lépine”

15 polskich rozwiązań innowacyjnych zaprezentowało się podczas 116. Międzynarodowych Targów Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu. Wynalazcy otrzymali m.in. 2 medale złote z wyróżnieniem, 5 medali srebrnych, 7 medali brązowych.

W poniedziałek 8 maja zakończyły się 116. Międzynarodowe Targi Wynalazczości „Concours Lépine” organizowane pod patronatem Prezydenta Francji oraz Prefekta Policji, poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. W targach zaprezentowano ponad 600 rozwiązań z czego 244 otrzymało medale.

Na targach zaprezentowano 15 wynalazków z Polski. Otrzymały one: 2 medale złote z wyróżnieniem, 5 medali srebrnych i 7 medali brązowych. A poza tym innowatorzy wrócą do kraju z: Medalem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, dwoma medalami Europe France Inventeurs oraz 4 dyplomami Europe France Inventeurs. O przyznanych Polakom nagrodach poinformowała firma EUROBUSINESS – HALLER - wyłączny przedstawiciel targów Concours Lépine na Polskę.

Złotym medal z wyróżnieniem może się m.in pochwalić zespół z Instytutu Mechaniki Precyzyjnej i spółki CIM-mes. Zaprezentował on powłoki superhydrofobowe. Mogą one znaleźć zastosowanie zwłaszcza przy produkcji elementów aluminiowych, dla których ważne jest ograniczenie działania wilgoci i zapewnienie czystości powierzchni.

Taką samą nagrodę otrzymali badacze z Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych. Doceniono ich sposób wytwarzania kompozytowej włókniny. Zawiera ona stałe dodatki w postaci rozdrobnionych piór. Dzięki temu uzyskuje się włókniny kompozytowe o zmodyfikowanych właściwościach fizykochemicznych, takich jak: wytrzymałość, elastyczność, wydłużenie, chłonność wilgoci.

Wśród polskich rozwiązań nagrodzonych srebrem jest m.in. system szybkiej wymiany akumulatorów samochodu elektrycznego, a także urządzenie zabezpieczające rejestrator katastroficzny katapultowany ze statku powietrznego.

Targi Concours Lépine organizowane są od 1901 roku. Ich inicjatorem był Prefekt Policji, Louis Lépine. W ramach licznych działań pobudzających gospodarkę Francji w walce z kryzysem Lépine stworzył targi w formie konkursu, nazwane następnie jego imieniem.

Podczas kolejnych edycji tej imprezy posiadającej ponad stuletnią tradycję zaprezentowano i wypromowano takie wynalazki jak: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, sztuczne serce, sztuczne płuco, aparat do transfuzji krwi, szkła kontaktowe, odkurzacz elektryczny, żelazko na parę, piecyk elektryczny, zmywarkę do naczyń, pralkę, pilota na podczerwień, automatycznie otwierający się spadochron indywidualny, długopis czy maszynę do pisania.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera