Adama Gajka - eksperta ds. studenckich Polskiej Komisji Akredytacyjnej - wybrano wiceprzewodniczącym Europejskiej Unii Studentów. Jest on pierwszym od dwudziestu lat reprezentantem Europy Środkowej wybranym do najwyższego organu wykonawczego ESU - poinformował Parlament Studentów RP.
Adam Gajek ekspert ds. studenckich Polskiej Komisji Akredytacyjnej na wiceprzewodniczącego Europejskiej Unii Studenckiej (ESU) został wybrany podczas 72. Board Meetingu ESU, który odbył się na Malcie między 4 a 7 maja 2017.
Przewodniczącym organizacji został Helge Schwitters z Norwegii, a wiceprzewodniczącą Caroline Sundberg ze Szwecji. Działalnością ESU kieruje trzyosobowa Prezydencja oraz siedmioosobowy Komitet Wykonawczy. Kadencja nowo wybranych reprezentantów rozpocznie się 1 lipca 2017 roku i potrwa rok.
\"Gajek jest pierwszym od dwudziestu lat reprezentantem Europy Środkowej wybranym do najwyższego organu wykonawczego ESU\" - poinformował w przesłanym komunikacie Parlament Studentów RP.
Gajek - jako członek Komitetu Wykonawczego ESU - będzie odpowiadał za kwestie jakości kształcenia oraz uznawalności kwalifikacji. Jest także członkiem Komitetu Sterującego Zespołem Ekspertów ds. Jakości Kształcenia ESU oraz ekspertem ds. studenckich Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W latach 2014-2016 był Pełnomocnikiem ds. Współpracy Międzynarodowej PSRP oraz reprezentował PSRP w Europejskiej Unii Studentów. Doświadczenie w ruchu akademickim zdobywał w Samorządzie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.
\"Wciąż zapominamy, że to uczelnie są miejscem kształtowania obywateli, sercem demokratycznego społeczeństwa i kuźnią wartości\" - stwierdził w swoim przemówieniu Adam Gajek. \"Zasady takie jak zaufanie, szacunek czy sprawiedliwość muszą być podstawą uczenia się, nauczania, oceniania czy zarządzania instytucjami. I my, jako studenci, tych zasad musimy bronić. Bardzo zależy mi na tym, żebyśmy najpierw te zasady wdrożyli w naszych studenckich organizacjach\" - mówił.
ESU oficjalnie reprezentuje interesy ponad 15 milionów studentów z Europy. Celem ESU jest reprezentowanie i promowanie edukacyjnych, społecznych, gospodarczych i kulturalnych interesów studentów na poziomie europejskim, zwłaszcza w kontaktach z Unią Europejską, Grupą Kontynuacji Procesu Bolońskiego, Radą Europy i UNESCO.
Aby przystąpić do ESU, organizacje z poszczególnych europejskich państw muszą być kierowane przez studentów, jak również spełnić szereg innych kryteriów, m.in.: niezależności, reprezentowania większości studentów kraju oraz działania zgodnie z zasadami demokracji.
Według nowo wybranego wiceprzewodniczącego ESU, głównymi celami organizacji w przyszłym roku będą przygotowania do Konferencji Ministerialnej Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego, która podda ewaluacji proces boloński i wyznaczy jego nowe cele. Oprócz tego, organizacja będzie musiała również m.in. wypracować odpowiedź na kryzys demokracji i zaufania do europejskich instytucji oraz współpracować z instytucjami UE w kwestii kwalifikacji i uznawalności osiągnięć.
PAP - Nauka w Polsce
kflo/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.