Żywopłoty skuteczniej niż drzewa oczyszczają miejskie powietrze

W wielu przypadkach żywopłoty skuteczniej niż drzewa oczyszczają powietrze w centrach dużych miast - informuje pismo "Atmospheric Environment".

O ile drzewa dobrze radzą sobie z pochłanianiem zanieczyszczeń w obszarach otwartych, to żywopłoty znacznie skuteczniej działają w otoczeniu wysokich budynków. Wychwytują one toksyny na poziomie rur wydechowych samochodów, dzięki czemu zmniejszają bezpośredni kontakt ludzi ze szkodliwymi substancjami.

Władze dużych miast mogą więc spróbować - jeśli jest na to miejsce na chodnikach - sadzić niskie żywopłoty oddzielające pieszych od ulicy - stwierdza w rozmowie z BBC główny autor artykułu w "Atmospheric Environment" prof. Prashant Kumar z Surrey University (Wielka Brytania).

Prof. Kumar zaznacza przy tym, że nie da się stworzyć odgórnie zasad dotyczących sadzenia roślinności w miastach - optymalna liczba drzew i żywopłotów zależy bowiem od sytuacji w danym mieście. Jak stwierdza, jego głównym celem jest uświadomienie ludziom roli odgrywanej przez niską roślinność w ochronie przed zanieczyszczeniami, zwłaszcza w centrach dużych miast. Jeśli drzewa rosną bowiem pomiędzy rzędami wysokich budynków, w niektórych przypadkach mogą nawet uwięzić zanieczyszczenia na poziomie ulicy.

"Jeśli mowa o żywopłotach, ważne dla nas jest to, że znajdują się one dokładnie na poziomie rur wydechowych samochodów - tłumaczy prof. Kumar. - Im dalej od ulicy, tym bardziej rozrzedzają się emisje z samochodów - więc każdy żywopłot, który spowalnia przepływ powietrza i wyłapuje szkodliwe substancje, lepiej chroni ludzi znajdujących się w domach."

Teraz prof. Kumar i jego współpracownicy badają, jaka jest optymalna wysokość żywopłotów chroniących przed zanieczyszczeniami i które gatunki roślin najlepiej spełniają tę rolę. (PAP)

kflo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera