Uczelnie i instytucje

Prezydent Rzeszowa doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został w piątek doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej (PRz). Ferenc jest prezydentem miasta od 2002 r.

Procedurę nadania tytułu zainicjowała Rada Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz. 26 stycznia senat uczelni podjął uchwałę w sprawie wszczęcia postępowania w tej sprawie.

O zaopiniowanie wniosku zwrócono się do senatów Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obie uczelnie pozytywnie odniosły się do tej inicjatywy.

„Spójna strategia zrównoważonego rozwoju Rzeszowa oraz konsekwencja w działaniu włodarza miasta, a także promocja Rzeszowa jako stolicy innowacyjnych technologii sprawia, że Rzeszów coraz częściej jest zauważany na całym świecie i obierany jako miejsce lokowania oddziałów i siedzib przez największe międzynarodowe firmy” – napisał w opinii o działalności Ferenca prof. Bogusław Łazarz z Politechniki Śląskiej.

Z kolei według prof. Zbigniewa Rykla z Uniwersytetu Rzeszowskiego Rzeszów stanowi przykład miasta, które w ostatnim dwudziestoleciu "odniosło niewątpliwy sukces cywilizacyjny, przekształcając się z miasta prowincjonalnego w prężny ośrodek wzrostu”.

Laudację w czasie piątkowej uroczystości wygłosił prof. Grzegorz Budzik z PRz, promotor nadania tytułu. Przypomniał on życiorys honorowego doktora. Mówił m.in. że jednym z najważniejszych celów prezydentury Ferenca było i jest wspieranie rozwoju rzeszowskiego ośrodka akademickiego.

„Miejsca, w którym liczba studentów w odniesieniu do liczby mieszkańców jest najwyższa w całej Unii Europejskiej. Świadczy to o tym, że Rzeszów – stolica innowacji o aspiracjach metropolitarnych – jest atrakcyjny dla młodych ludzi” – zaznaczył prof. Budzik.

Sam Ferenc w swoim wystąpieniu przypomniał historię Rzeszowa od czasu otrzymania praw miejskich w 1354 roku. Mówił, że miasto to miało swoje „dobre i złe lata”. Podkreślił, że w ciągu ostatnich 80 lat Rzeszów pokonał długą drogę „od sennego, galicyjskiego miasteczka ku metropolii”.

Ocenił, że hasło promocyjne, wymyślone przed 9 laty „Rzeszów - stolica innowacji” służy budowaniu marki miasta.

„Miasto jest innowacyjne, czyli nowoczesne, modernistyczne, gdy potrafi łączyć w spójną, sprawną całość różne obszary swojej działalności: od transportu publicznego, przez infrastrukturę drogową, służbę zdrowia, oświatę, kulturę, bezpieczeństwo, na kapitale ludzkim kończąc” – podkreślił Ferenc.

77-letni Ferenc jest ekonomistą. Pracę zaczynał w 1956 r. jako robotnik w rzeszowskiej WSK. Potem był m.in. zastępcą dyrektora firmy transportowej, dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, wreszcie prezesem największej w mieście spółdzielni mieszkaniowej.

Ma bogatą przeszłość polityczną. Od połowy lat 60. XX w. do rozwiązania był członkiem PZPR. Później wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1994-2001 sprawował mandat radnego Rzeszowa.

Dwukrotnie bezskutecznie zabiegał o miejsce w Senacie w 1997 r. z listy SLD i w 2011 r. startując z własnego komitetu wyborczego, choć był wówczas popierany przez SLD i Polskie Stronnictwo Ludowe. Natomiast z powodzeniem rozstrzygnął elekcję do Sejmu w 2001 r.; o mandat poselski ubiegał się wtedy z listy SLD-UP. Posłem był niewiele ponad rok.

W 2002 r. w drugiej turze głosowania został wybrany na prezydenta Rzeszowa. Cztery lata później wygrał w pierwszej turze; w pierwszym głosowaniu jego reelekcja rozstrzygnęła się też w 2010 oraz 2014 r.

W piątkowej uroczystości wzięli udział m.in. przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i b. premier Leszek Miller.(PAP)

api/ kyc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera