Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został w piątek doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej (PRz). Ferenc jest prezydentem miasta od 2002 r.
Procedurę nadania tytułu zainicjowała Rada Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz. 26 stycznia senat uczelni podjął uchwałę w sprawie wszczęcia postępowania w tej sprawie.
O zaopiniowanie wniosku zwrócono się do senatów Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obie uczelnie pozytywnie odniosły się do tej inicjatywy.
„Spójna strategia zrównoważonego rozwoju Rzeszowa oraz konsekwencja w działaniu włodarza miasta, a także promocja Rzeszowa jako stolicy innowacyjnych technologii sprawia, że Rzeszów coraz częściej jest zauważany na całym świecie i obierany jako miejsce lokowania oddziałów i siedzib przez największe międzynarodowe firmy” – napisał w opinii o działalności Ferenca prof. Bogusław Łazarz z Politechniki Śląskiej.
Z kolei według prof. Zbigniewa Rykla z Uniwersytetu Rzeszowskiego Rzeszów stanowi przykład miasta, które w ostatnim dwudziestoleciu "odniosło niewątpliwy sukces cywilizacyjny, przekształcając się z miasta prowincjonalnego w prężny ośrodek wzrostu”.
Laudację w czasie piątkowej uroczystości wygłosił prof. Grzegorz Budzik z PRz, promotor nadania tytułu. Przypomniał on życiorys honorowego doktora. Mówił m.in. że jednym z najważniejszych celów prezydentury Ferenca było i jest wspieranie rozwoju rzeszowskiego ośrodka akademickiego.
„Miejsca, w którym liczba studentów w odniesieniu do liczby mieszkańców jest najwyższa w całej Unii Europejskiej. Świadczy to o tym, że Rzeszów – stolica innowacji o aspiracjach metropolitarnych – jest atrakcyjny dla młodych ludzi” – zaznaczył prof. Budzik.
Sam Ferenc w swoim wystąpieniu przypomniał historię Rzeszowa od czasu otrzymania praw miejskich w 1354 roku. Mówił, że miasto to miało swoje „dobre i złe lata”. Podkreślił, że w ciągu ostatnich 80 lat Rzeszów pokonał długą drogę „od sennego, galicyjskiego miasteczka ku metropolii”.
Ocenił, że hasło promocyjne, wymyślone przed 9 laty „Rzeszów - stolica innowacji” służy budowaniu marki miasta.
„Miasto jest innowacyjne, czyli nowoczesne, modernistyczne, gdy potrafi łączyć w spójną, sprawną całość różne obszary swojej działalności: od transportu publicznego, przez infrastrukturę drogową, służbę zdrowia, oświatę, kulturę, bezpieczeństwo, na kapitale ludzkim kończąc” – podkreślił Ferenc.
77-letni Ferenc jest ekonomistą. Pracę zaczynał w 1956 r. jako robotnik w rzeszowskiej WSK. Potem był m.in. zastępcą dyrektora firmy transportowej, dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, wreszcie prezesem największej w mieście spółdzielni mieszkaniowej.
Ma bogatą przeszłość polityczną. Od połowy lat 60. XX w. do rozwiązania był członkiem PZPR. Później wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1994-2001 sprawował mandat radnego Rzeszowa.
Dwukrotnie bezskutecznie zabiegał o miejsce w Senacie w 1997 r. z listy SLD i w 2011 r. startując z własnego komitetu wyborczego, choć był wówczas popierany przez SLD i Polskie Stronnictwo Ludowe. Natomiast z powodzeniem rozstrzygnął elekcję do Sejmu w 2001 r.; o mandat poselski ubiegał się wtedy z listy SLD-UP. Posłem był niewiele ponad rok.
W 2002 r. w drugiej turze głosowania został wybrany na prezydenta Rzeszowa. Cztery lata później wygrał w pierwszej turze; w pierwszym głosowaniu jego reelekcja rozstrzygnęła się też w 2010 oraz 2014 r.
W piątkowej uroczystości wzięli udział m.in. przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i b. premier Leszek Miller.(PAP)
api/ kyc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.