Skuteczne leczenie alergii na orzeszki ziemne | Nauka w Polsce

Skuteczne leczenie alergii na orzeszki ziemne

Fot. Fotolia

Leczenie alergii na orzeszki ziemne doustnym podawaniem probiotyku wraz z białkiem z orzeszków daje efekt utrzymujący się nawet cztery lata – informuje ‘The Lancet Child & Adolescent Health”.

Alergie pokarmowe to narastający problem. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dotkniętych nimi osób potroiła się – dotyczą około 250 milionów osób. Szczególnie częste jest uczulenie na orzeszki ziemne, które należy do szczególnie niebezpiecznych i powoduje wiele zgonów.

Jak wykazały badania prowadzone przez prof. Mimi Tang z Murdoch Childrens Research Institute w Melbourne dobre wyniki daje terapia, polegająca na podawaniu probiotyku (Lactobacillus rhamnosus) oraz białka charakterystycznego dla orzeszków ziemnych - codziennie przez 18 miesięcy.

Jak wykazały przeprowadzone miesiąc później testy, 80 proc. dzieci było w stanie tolerować orzeszki ziemne bez żadnych objawów alergii (w grupie kontrolnej dostającej placebo - tylko 4 proc.). Po czterech latach odsetek ten nadal wynosił 70 proc. (połowa dzieci jadła orzeszki regularnie, natomiast pozostałe - rzadko).

Jak podkreślił prof. Tang, po raz pierwszy metoda leczenia alergii na orzeszki ziemne okazała się skuteczna przez tak długi czas. Obecnie australijski zespół chce zbadać, czy terapia podniosła jakość życia dzieci. (PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Jarosław Zagórowski

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera