Prezes PAN: nowa ustawa o uczelniach doceni wybitnych uczonych

 Na zdjęciu prezes PAN prof. dr hab. Jerzy Duszyński. Fot. PAP/ Leszek Szymański 01.12.2016
Na zdjęciu prezes PAN prof. dr hab. Jerzy Duszyński. Fot. PAP/ Leszek Szymański 01.12.2016

Nowa ustawa dot. uczelni bardziej niż dotąd doceni wybitnych uczonych – ocenił w rozmowie z PAP prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński. W jego przekonaniu nowe przepisy to „bardzo ważny krok w dobrym kierunku”.

Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński - proszony przez PAP o ocenę założeń reform zaprezentowanych we wtorek przez szefa resortu nauki Jarosława Gowina - powiedział: "Uważam, że to bardzo ważny krok w bardzo dobrym kierunku".

"Nowa ustawa dotycząca uczelni doceni - bardziej, niż to teraz ma miejsce - wybitnych uczonych" – skomentował prof. Duszyński.

Zwrócił uwagę, że ustawa ma zdefiniować, czym jest wybitne dokonanie. "To już nie jest liczba punktów, które można uzbierać średnimi pracami czy wystąpieniami zjazdowymi. To są wybitne prace - co więcej, dostrzeżone przez międzynarodową naukę, a więc cytowane" – zwrócił uwagę.

Jak ocenił, nowe przepisy sprawią, że będzie odchodzić się od ilościowej analizy dokonań, a pójdzie się w stronę jakości takich dokonań. Według niego taki trend to coś bardzo ważnego i bardzo oczekiwanego.

Jerzy Duszyński odniósł się też do zmian, jakie po reformach uczelni czekają PAN. "Polska Akademia Nauk dostała trochę czasu na to, żeby zaproponować wizję swojej przyszłości. My bardzo intensywnie pracujemy nad taką wizją. Mamy kilka koncepcji" – powiedział. Zaznaczył, że na pewno w najbliższym czasie PAN wskaże swoje propozycje. "Nie chcemy się znaleźć w tyle, za zmieniającym się światem akademii w Polsce" - powiedział.

Ludwika Tomala (PAP)

Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

  • Adobe Stock

    Wynalazki pomagają "widzieć"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera