Wystartowała VI edycja Gdynia E(x)plory Week

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Finał konkursu naukowego dla młodzieży, Festiwal Nauki i Technologii oraz kongres poświęcony innowacyjności znalazły się w programie Gdynia E(x)plory Week, który w środę rozpoczął się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Na gości czekają wykłady o start-upach, warsztaty programowania, zajęcia dla całych rodzin.

Gdynia E(x)plory Week jest finałowym wydarzeniem Programu E(x)plory, które od 6 lat organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii. W tym oku wydarzenie rozpoczęło się 18 października i potrwa do 21 października.

Jak mówiła podczas środowej konferencji prasowej Joanna Gogolińska z Fundacji Zaawansowane Technologie organizatorzy liczą, że wydarzenie spotka się z zainteresowaniem ok. 3,5 tys. gości, młodzieży, innowacyjnych firm, pasjonatów nauki w każdym wieku.

Na Gdynia E(x)plory Week składają się trzy wydarzenia: Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory oraz VI Kongres E(x)plory Innowacje.

Podczas krajowego finału Konkursu Naukowego E(x)plory dla młodzieży w wieku 13-20 lat zaprezentowanych zostanie 35 projektów naukowych wybranych spośród 160 z całej Polski. Nagrody przyznawać będzie jury złożone z 20 uznanych ekspertów i autorytetów naukowych. Na zwycięzców czekają stypendia naukowe, programy mentorskie oraz wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży. Laureaci tegorocznego finału zostaną wyłonieni 20 października.

W ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory odbywać się będą liczne wykłady, warsztaty i pokazy naukowe. Do uczestnictwa zaproszona jest młodzież szkolna, a w sobotę 21 października wszyscy miłośnicy naukowych odkryć i technologicznych ciekawostek. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji Festiwalu są: Trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy - Kajetan Kajetanowicz, a także dr Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz i popularyzator nauki. W dniach 20 i 21 października odbędą się również prezentacje najlepszych projektów konkursu Intel Make Tomorrow, a w sobotę na gości czeka Strefa Makers - specjalnie wyznaczona przestrzeń na warsztaty i wspólne działanie dla osób tworzących na zasadach Do It Yourself.

Tematem przewodnim tegorocznego Kongresu E(x)plory Innowacje jest „Jak akcelerować innowacje? Doświadczenia polskie i nie tylko”. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali autorzy innowacji, startupowcy, studenci, doktoranci, naukowcy, ale również biznesmeni i inwestorzy, którzy odpowiedzą na pytania: Czy Polska oferuje szerokie wsparcie? Czy też zmuszeni są go szukać poza granicami? Uczestnicy Kongresu porozmawiają o akceleracji w kontekście międzynarodowym.

Na otwarciu Kongresu zainaugurowano także „Dobry Pomysł” – rządowy program wsparcia dla indywidualnych innowatorów, który odpowiada na potrzeby osób będących twórcami wynalazków o potencjale rynkowym, ale potrzebujących wsparcia do ich dalszego rozwoju. Program oferuje dostęp do wiedzy i usług pomocnych w weryfikacji pomysłu pod kątem jego rynkowej oraz komercyjnej przydatności. W środę uruchomiony został nabór wniosków do programu.

Gościem specjalnym VI Kongresu Innowacje jest 20-letni innowator - Mateusz Mach, twórca pierwszego na świecie komunikatora dla osób głuchych - Five App.

W środę powiedział dziennikarzom, że na rozwój swojego pomysłu udało mu się pozyskać ponad 600 tys. zł, a aplikacja ma już ponad 30 tys. użytkowników. Zyskał też partnerstwo z ONZ. „Cały czas działamy dalej, za dwa tygodnie do aplikacji dodajemy nowe języki” – powiedział.

Ocenił, że E(x)plory promuje inicjatywy tej najmłodszej części środowiska badawczo-rozwojowego. „Pokazuje realne wdrożenie projektu i pomaga dotrzeć do grona inwestorów” – powiedział. Przyznał, że gdyby nie otrzymał pomocy, to niewykluczone, że nie udałoby mu się rozwinąć swego pomysłu.

Kongres E(x)plory Innowacje potrwa do 19 października. Jego szczegółowy program dostępny jest na stronie www.kongres.expplory.pl.

Współorganizatorami Gdynia E(x)plory Week już po raz kolejny są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Miasto Gdynia. Mecenasem programu E(x)plory jest Grupa LOTOS.

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni podkreśliła podczas konferencji prasowej, że organizacja E(x)plory w Gdyni „wyjątkowo do miasta pasuje”. „Bo do Gdyni wyjątkowo pasuje nowoczesność, przedsiębiorczość i brak lęku przed innowacją, który jest motorem rozwoju” – argumentowała.

Podczas konferencji w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym przypomniała, że „jesteśmy w takim miejscu, które wsparciem innowatorów zajmuje się od dawna". Wyraziła nadzieję, że Kongres będzie jednym z miejsc, które przyczynią się do wypracowania rozwiązań, przynoszących praktyczne efekty, a nie będą tylko teoretycznym rozważaniem.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Pełny program dostępny jest na www.explory.pl.

Autorzy: Bożena Leszczyńska, Ewelina Krajczyńska

PAP - Nauka w Polsce

bls/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

  • Adobe Stock

    Wynalazki pomagają "widzieć"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera