Gdynia/ Program „Dobry Pomysł” dla twórców i innowatorów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Na zgłoszenie ok. 350 pomysłów liczą organizatorzy programu „Dobry Pomysł” skierowanego do twórców i innowatorów. W środę na platformie dobrypomysl.pfr.pl uruchomiono nabór wniosków do programu. 35 najlepszych pomysłów ma otrzymać pakiet doradczych usług.

W środę w Gdyni podczas konferencji prasowej przez rozpoczęciem Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory ogłoszono uruchomienie platformy dobrypomysl.pfr.pl i rozpoczęcie naboru wniosków do rządowego programu wsparcia dla indywidualnych innowatorów. „Dobry pomysł” został opracowany w Ministerstwie Rozwoju (MR).

Dyrektor ds. rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju, Eliza Kruczkowska podczas konferencji w środę w Gdyni poinformowała, że program „Dobry Pomysł” jest skierowany do osób fizycznych, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej a mają - w szufladzie lub w głowie – ciekawy pomysł biznesowy. PFR jest jednym z czterech konsorcjantów, którzy na zlecenie MR realizują projekt „Dobry Pomysł”.

Powiedziała, że nie ma ograniczeń wieku – osoba zgłaszająca pomysł musi być pełnoletnia i musi być obywatelem Polski. „Z każdego miejsca na świecie Polacy mogą zgłaszać swoje pomysły” – dodała.

Pomysł ma się wpisywać w ramy Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. „Specjalizacji jest 20 i są na tyle szerokie, że naprawdę każdy wynalazek można tam zakwalifikować” – dodała. Program jest elementem działań w ramach podnoszenia konkurencyjności polskiej gospodarki, co jest kluczowym elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zapewniła, że zgłoszony na platformie pomysł w ciągu siedmiu dni zostanie zweryfikowany formalnie. „Później dwustopniowo przechodzi weryfikację merytoryczną, na koniec spotyka się z komisją branżowych ekspertów i analityków biznesowych, którzy decydują, komu będą świadczyć usługi doradcze o wartości do 60 tys. zł na projekt” – tłumaczyła. Przewidziano na ten cel budżet w wysokości 2 mln zł.

Podkreśliła, że w programie „Dobry Pomysł” nie ma bezpośredniego wsparcia finansowego. „Chcemy po prostu podać rękę i pomóc tym młodym ludziom, bo najczęściej będą to albo młodzi doktoranci albo jeszcze młodsi ludzie, którzy robią swoje projekty do szuflady” – dodała. Kruczkowska wyjaśniła, że osoby, które zdecydują się zarejestrować swój pomysł na platformie i przejdą pozytywnie weryfikację formalną, otrzymają pomoc w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do aplikowania o środki publiczne czy do rozmowy z inwestorami. „Mamy bazę szerokiego grona ekspertów branżowych” – dodała. Wyjaśniła, że np. jeśli ktoś zgłosi pomysł biotechnologiczny, to organizatorzy pomogą w skontaktowaniu pomysłodawcy z odpowiednim ekspertem, który pomoże w ocenie pomysłu, w weryfikacji, czy warto go rozwijać. Dodała, że "mogą też poszukać innego wsparcia grantowego, które oferują instytucje typu PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) i NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju)".

Przyznała, że organizatorzy liczą, że w ciągu 12 miesięcy wpłynie około 350 projektów, z których 35 otrzyma pakiet doradczych usług. Jest to projekt pilotażowy. Realizowany jest w ramach szerszego programu "Start in Poland".

W Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni w środę rozpoczęła się kolejna edycja Gdynia E(x)plory Week, jak podkreślają organizatorzy, święta pasjonatów nauki i innowacji. W programie wydarzenia: finał największego w Polsce Konkursu Naukowego E(x)plory wspierającego młodych naukowców, otwarte wydarzenia dla szkół i rodzin oraz panele dyskusyjne i wykłady z udziałem innowacyjnych start-upów w ramach VI Kongresu E(x)plory Innowacje. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji wydarzenia będą: Mistrz Rajdów Samochodowych Kajetan Kajetanowicz, fizyk, dziennikarz i popularyzator nauki dr Tomasz Rożek i 20-letni innowator - Mateusz Mach, twórca pierwszego na świecie komunikatora dla osób głuchych - Five App.

Gdynia E(x)plory Week potrwa do 21 października. Organizatorzy wydarzenia, Fundacja Zaawansowanych Technologii liczy, że E(x)plory odwiedzi ponad 3,5 tys. gości, młodych ludzi, pasjonatów nauki z całego kraju. (PAP)

autor: Bożena Leszczyńska

edytor: Dorota Skrobisz

bls/ skr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera