Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w dniach 20-25 maja

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ponad 500 wydarzeń: warsztatów, wykładów, prezentacji, spektakli, koncertów czy imprez plenerowych - złoży się na XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, który odbędzie się pod koniec maja w miastach regionu. Swoją ofertę przygotowało kilkanaście uczelni.

Jak poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), który jest koordynatorem tegorocznego festiwalu, potrwa on sześć dni i odbędzie się w dniach 20-25 maja.

Tegoroczne hasło festiwalu to "algorytmy_rzeczywistości". Przewodnicząca komitetu organizacyjnego, prorektor UwB prof. Izabela Święcicka mówiła, że to hasło "oddaje istniejącą rzeczywistość". Mówiła, że powszechnie algorytmy kojarzą się z informatyką, komputerami, internetem. Dodała, że dzięki algorytmom podejmowane są decyzje np. na Wall Street czy London City, przeprowadzane są operacje medyczne, czy każdy z nas może odnaleźć w internecie swoich dawnych znajomych.

Święcicka powiedziała, że festiwal przyjrzy się algorytmom "trochę szerzej". "Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że wiele naszych działań jest w zasadzie działaniem według algorytmu: jedna działalność służy osiągnięciu kolejnej, konkretnej działalności (...). Chcemy pokazać, że wszystko, co nas otacza działa według algorytmu. Dodatkowo, chcemy pokazać, że algorytmy wirtualne doprowadzają do stworzenia pewnego świata nierealnego, świata wirtualnego i chcemy się podczas tego festiwalu zastanowić czy to my kształtujemy algorytmy, czy może już algorytmy kształtują nas" - dodała.

Algorytmom będzie też poświęcony wykład inauguracyjny, którzy odbędzie się 20 maja.

Podczas sześciodniowego festiwalu zaplanowano ponad 500 wydarzeń przygotowanych m.in. przez Uniwersytet w Białymstoku, Politechnikę Białostocką, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży czy Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Suwałkach. Swoje działania zaproponowały też parki naukowo-technologiczne w Białymstoku i Suwałkach. Wydarzenia w poszczególne festiwalowe dni będą odbywać się w Białymstoku, Kleosinie, Łomży, Suwałkach, ale też w Wilnie, gdzie UwB ma swoją filię.

W ocenie Święcickiej oferta festiwalowa jest niezwykle bogata i skierowana do wszystkich - "od lat 5 do 105 lat". Dodała, że najwięcej wydarzeń przeznaczonych jest dla dzieci i młodzieży. "Chcemy pokazać, że nauka nie jest nudna, że może być inspirująca, może być wymagająca, ale też może na dłużej pozostawać w pamięci naszych najmłodszych. Dlatego, że nic bardziej jak nauka przez zabawę, przez eksperyment, doświadczenie nie pozostanie w pamięci" - dodała.

Mówiła też, że festiwal to jedna z niewielu okazji, kiedy uczelnie otwierają swoje laboratoria i można podejrzeć pracę badawczą naukowców i studentów.

Wśród propozycji poszczególnych uczelni znalazły się m.in. wykłady o plastiku na talerzu, sporcie jako medycynie XXI wieku, pokazy wyścigowych bolidów, robienia makijażu, symulacja rozprawy karnej, multimedialny spacer po Paryżu, warsztaty teatralne czy koncerty muzyki operowej. Festiwal zakończy się Rodzinnym Piknikiem Naukowym na stadionie miejskim w Białymstoku, gdzie zaprezentują się niemal wszyscy organizatorzy.

Szczegóły i rejestracja na festiwalowe wydarzenia odbywa się na stronie: http://podlaskifestiwal.pl 

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ W piątek Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej

  • 28.09.2018 PAP/Jan Graczyński

    Śląskie/ Sześć uczelni przygotuje ponad 500 wydarzeń podczas tegorocznej Nocy Naukowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera