Roztocza i kleszcze blisko spokrewnione ewolucyjnie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Roztocza i kleszcze są blisko spokrewnione ewolucyjnie – dowodzą naukowcy w artykule na łamach pisma „Nature Communications”.

Szczękoczułkowce są podtypem stawonogów bez wyodrębnionej głowy. Nie posiadają czułków, ich funkcję przejęły odnóża ulokowane w okolicach otworu gębowego. Jest to liczna i zróżnicowana grupa, reprezentowana przez 110 tys. stawonogów, w tym pająki, skorpiony, roztocza i kleszcze.

Zespół naukowców z University of Bristol i Natural History Museum w Londynie zrekonstruował historię ewolucyjną szczękoczułkowców. Badacze odkryli, że roztocza i kleszcze nie tworzą dwóch odrębnych ewolucyjnie linii, ale są częścią tej samej linii, która tym samym zyskuje rangę najbardziej różnorodnej wśród szczękoczułkowców.

Skamieniałości stawonogów datowane są nawet na 500 mln lat. Jak tłumaczą naukowcy, żeby zrozumieć, na czym polegał sukces tej grupy ewolucyjnej, trzeba umieć zrekonstruować zachodzące w niej pokrewieństwa.

Jak tłumaczy prof. Davide Pisani, poznano dotąd 42 tys. gatunków roztoczy i 12 tys. gatunków kleszczy. Bliskie pokrewieństwo roztoczy i kleszczy oznacza, że są one jako całość bardziej zróżnicowane niż pająki, których opisano ponad 48 tys. gatunków.

Więcej: https://www.bristol.ac.uk/news/2019/may/mites-and-ticks-.html (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera