Na Litwie gościł Planetobus z Centrum Nauki Kopernik

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Na Litwie przez pięć dni gościł Planetobus z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, który odwiedził trzy miejscowości: Wilno, Soleczniki i Molaty, gdzie mieści się Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Wileńskiego i Muzeum Etnokosmologiczne.

Wyjazd na Litwę był pierwszą zagraniczną podróżą Planetobusa.

„Odwiedziło nas ponad tysiąc dzieci. To bardzo dużo i należy ten wyjazd oceniać jako sukces” - powiedziała w rozmowie z PAP Alicja Malinowska z Centrum Nauki Kopernik. Wskazała, że wszystkie zajęcia były oblegane, a „w „Solecznikach organizatorzy ubolewali, że byliśmy tylko jeden dzień i musieli wielu osobom odmówić”.

Na Litwie, tak jak w Polsce podczas wyjazdów Planetobusa, w trakcie około półgodzinnych sesji edukacyjnych były prezentowane podstawowe informacje o astronomii dotyczące gwiazdozbiorów, planet Układu Słonecznego, na temat Drogi Mlecznej czy stacji kosmicznych.

Mobilne planetarium odwiedziły nie tylko dzieci polskie, ale też litewskie, dla których zajęcia były tłumaczone.

Organizatorem projektu był Instytut Polski w Wilnie i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„W ubiegłym roku, dzięki uprzejmości Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, udało nam się zaprosić na Litwę Naukobus. Odwiedził on wtedy sześć miejscowości a w zajęciach wzięło udział ponad 2,5 tysiąca dzieci z polskich i litewskich szkół” - przypomniał PAP dyrektor Instytutu Marcin Łapczyński.

Ogromne zainteresowanie niecodziennym sposobem nauki skłoniło organizatorów do tego, by zaprosić na Litwę kolejny projekt - Planetobus.

Instytut Polski w Wilnie od wielu lat promuje na Litwie zarówno osiągnięcia polskiej nauki, jak też możliwość studiowania na polskich uczelniach.

„Chcemy, by dzięki takim projektom jak Planetobus młodzież zainteresowała się nauką, ale jest to także zachęta do samodzielnego poznawania otaczającego nas świata i zaproszenie do Warszawy, gdzie mieści się Centrum Nauki Kopernik” - powiedział Łapczyński.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mobr/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

  • Fot. materiały prasowe

    J.Kosiec: jest jeszcze szansa na kontakt z EagleEye; w planach trzy kolejne satelity

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera