Śląskie/ Mobilne planetarium z pokazami astronomicznymi przyjedzie do Rybnika

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Planetobus z Centrum Nauki Kopernik, który na swoim pokładzie ma mobilne planetarium, 13 i 14 maja przyjedzie do Rybnika. Chętni będą mogli wziąć udział w bezpłatnych pokazach astronomicznych.

Planetobus zawita na dwa dni w Zabytkowej Kopalni Ignacy na zaproszenie tamtejszej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Rybniku. Przestrzenie zapraszają młodych ludzi do samodzielnego eksperymentowania i obserwacji nieba, dzięki nauce w przyjaznej formie. Dostępne będą również bezpłatne pokazy i zajęcia z astronomii.

Mobilne planetarium to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. W środku zmieścić się może około 30 osób. Na półokrągłym "suficie" widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik.

"W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd i poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie. Uczniowie i przedszkolaki zobaczą między innymi gwiazdozbiory: Psy Gończe, Warkocz Bereniki, Wolarz, Lew i Mały Lwa. Zawarte w nich gwiazdy Cor Caroli, Kłos, Regulus oraz Arkur. Dodatkowo także galaktyki, takie jak WIR czy Sombrero" - poinformowało w piątek Centrum Nauki Kopernik.

"Do obserwacji nieba nie jest potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok" - podkreśliło Centrum.

W odkrywaniu kosmosu pomocna będzie specjalna aplikacja na telefon, która ułatwi identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestniczący astronomicznych pokazów otrzymają również "Poradnik młodego naukowca - Planetobus", który zawiera ciekawostki, informacje o gwiazdach i planetach oraz o eksperymentach, które można samodzielnie wykonać w domu.

"Do obserwacji nieba nie jest potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok" - podkreśliło Centrum.

Organizatorzy zachęcają również do odwiedzin w rybnickiej Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), w której - dzięki interaktywnym i angażującym eksponatom na wystawie - można zrozumieć zjawiska rządzące światem nauki i przyrody.

"Centrum Nauki Kopernik, dlatego szczególnie cieszy, że mieszkańcy Rybnika będą mieli okazję spędzić dzień pełen naukowych wrażeń dzięki wizycie w Planetobusie i Strefie SOWA" - zachęca Centrum.

W ramach programu Nauka dla Ciebie, wspólnej inicjatywy ministra nauki i Centrum Nauki Kopernik, w 2024 r. realizowane są działania "Naukobus", "Planetobus", "O matmo!" oraz 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. (PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Scanway ma zamówienie od Intuitive Machines na dostarczenie instrumentu do obserwacji Księżyca

  • Fot. Adobe Stock

    W sobotę zacznie się astronomiczna zima

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera