Komórki macierzyste udało się genetycznie zmienić wewnątrz organizmu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy z Harvardu zdołali zmodyfikować genomy komórek macierzystych wewnątrz różnych tkanek. To przełom w badaniach biologicznych i medycznych.

Autorzy eksperymentu opisanego na łamach pisma „Cell Reports” pokazali, że biochemiczną maszynerię zmieniającą genom można dostarczyć do macierzystych komórek w miejscu, w którym żyją.

„Jeśli chce się zmienić genom, aby naprawić powodującą chorobę mutację, trzeba zmodyfikować odpowiednie komórki macierzyste. Jeśli się tego nie zrobi, niezależnie od zmian wprowadzonych do innych komórek, zostaną one szybko zastąpione przez chore komórki (powstające z macierzystych - PAP). Jeśli natomiast naprawi się komórki macierzyste, będą one produkować zdrowe komórki, które w końcu zastąpią chore” - znaczenie dokonania wyjaśnia kierująca pracami prof. Amy Wagers.

Do tej pory, aby genetycznie zmienić komórki macierzyste, konieczne było ich wydobycie z organizmu i po zmianie w laboratorium, wprowadzenie ich ponownie we właściwe miejsce.

Tymczasem, jak wyjaśniają badacze, każda komórka macierzysta żyje w specyficznej dla niej niszy, np. w szpiku. Może być więc trudno do komórek dotrzeć, wprowadzić je z powrotem do organizmu, a sama operacja może je uszkodzić.

Aby to zmienić, badacze wykorzystali pewnego wirusa, który zakaża ludzkie i mysie komórki, ale nie wywołuje żadnej choroby. Posłużył on jako środek transportu dla molekularnej maszynerii zmieniającej geny.

Naukowcy celowali w komórki macierzyste skóry, krwi i mięśni myszy. Udało im się zmodyfikować aż 60 proc. komórek mięśni, 27 proc. - skóry i 38 proc. - szpiku. To świetny wynik. Jak bowiem tłumaczą badacze, niekiedy wystarczy nawet jedna zdrowa komórka macierzysta krwi, aby usunąć chorobę.

To przełom w pracy z komórkami macierzystymi, który ułatwi ich badanie i może z czasem zaowocować nowymi terapiami. „W naszym projekcie pokazaliśmy, że możemy permanentnie modyfikować genom komórek macierzystych, a więc także ich potomstwa wewnątrz normalnej, anatomicznej niszy” - wyjaśnia współautor eksperymentu dr Sharif Tabebordbar.

„Istnieje ogromny potencjał dla rozwoju tego podejścia i opracowania skuteczniejszych terapii dla różnych chorób genetycznych. Dotyczy to np. różnego typu dystrofii mięśniowych, w których podstawowe znaczenie ma regeneracja tkanki” - dodaje badacz.

Więcej informacji na stronie:

https://news.harvard.edu/gazette/story/2019/06/breakthrough-harvard-research-shows-stem-cell-genes-can-be-edited-in-living-systems/ (PAP)

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera