Studentki Politechniki Śląskiej zwyciężyły w międzynarodowym konkursie

Źródło: strona uczelni
Źródło: strona uczelni

Ekologiczny projekt „CO. Living” autorstwa studentek architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach – Joanny Machery i Anny Toborek – zwyciężył w rozstrzygniętym w Mediolanie międzynarodowym konkursie Multi Comfort Student Contest - podała we wtorek uczelnia.

Organizatorem konkursu była marka Multi Comfort Saint-Gobain i miasto Mediolan. W tegorocznej, 15. edycji zadaniem uczestników było przedstawienie pomysłu na ożywienie i integrację z miastem okolic stacji metra Crescenzago. Komisja konkursu oceniała prace przede wszystkim pod kątem innowacyjności, energooszczędności oraz zgodności z założeniami budownictwa w standardzie Multi Comfort. Zadanie polegało m.in. na stworzeniu nowej zabudowy mieszkaniowej i strategii renowacji trzech istniejących budynków wielorodzinnych.

Gliwickie studentki przygotowały swój projekt pod przewodnictwem dr. inż. arch. Andrzeja Dudy z Politechniki Śląskiej. "CO. Living" to propozycja, która porusza powszechny problem smogu. Projekt bazuje na nowoczesnej technologii oczyszczania powietrza, która ma pozytywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Studentki zdecydowały się wyjść poza podstawową funkcję architektury i postawiły na aktywność skoncentrowaną na ochronie środowiska. "W naszym projekcie główną ideą było stworzenie przestrzeni colivingowej dostosowanej do różnorodnych grup mieszkańców" - podkreśliły.

Aby ograniczyć problem zanieczyszczenia, autorki zaprojektowały Smog Free Towers – czyli "zielone płuca” w postaci wież, dzięki którym mieszkańcy będą mogli cieszyć się dobrej jakości powietrzem. To właśnie te wieże wzbudziły szczególną uwagę komisji. Dodatkowo na dachu budynku umieszczono olbrzymi zielony dziedziniec, który umożliwi mieszkańcom spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Projekt jest też zgodny z czynnikami zrównoważonego budownictwa i energooszczędności oraz uwzględnia standardy Multi Comfort Saint-Gobain.

Budynek zaprojektowano w taki sposób, aby każdy z mieszkańców zyskał też dostęp do różnorodnych przestrzeni wspólnych: parkingu w części podziemnej, usług w przyziemiu, strefy biurowej na pierwszym piętrze oraz przestrzeni mieszkalne na piętrach od 2-4. W istniejących budynkach projektantki wprowadziły konstrukcję z nowymi balkonami, zielenią oraz systemem zacieniania.

Finał 15. edycji międzynarodowego konkursu Multi Comfort Student Contest odbył się w dniach 5-8 czerwca w Mediolanie z udziałem 60 drużyn. Laureatki otrzymały nagrodę pieniężną w wysokości 1500 euro oraz dwumiesięczny staż w prestiżowej firmie architektonicznej w Mediolanie. Drugie miejsce zdobyła drużyna z Wybrzeża Kości Słoniowej, trzecie miejsce drużyna z Białorusi. Przyznano też dwie nagrody specjalne dla drużyn z Korei Południowej i Rosji.

Anna Toborek i Joanna Machera to weteranki konkursu - startowały już trzeci raz i ponownie znalazły się w międzynarodowym finale. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wydział Fizyki UW

    Studenci Wydziału Fizyki UW laureatami stypendiów SPIE

  • 24.05.2024. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny dr hab. Adam Bodnar (C) odbiera tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego w auli im. prof. Wacława Szuberta UŁ w Łodzi, 24 bm. Obok rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska (L) oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (P) z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wydarzenie towarzyszy uroczystemu posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia uczelni. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Adam Bodnar z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera