Uczelnie i instytucje

Umowa o współpracy między Politechniką Gdańską a IMGW

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy i Politechnika Gdańska podpisały w środę porozumienie o współpracy.

Jak powiedział PAP dyrektor naczelny IMiGW-PIB dr Przemysław Ligenza, porozumienie pozwoli wykorzystać kompetencje naukowe, naukowo-badawcze i rozwojowe gdańskiej uczelni w pracy Instytutu.

Rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. Krzysztof Wilde wyjaśnił, że chodzi m.in. o wsparcie IMGW przy modelowaniu matematycznym różnych procesów związanych z pogodą, oraz dostarczanie komputerów dużej mocy do przeliczania i używania danych m.in. do przewidywania pogody i stanów wód.

Jak podała Politechnika Gdańska, współpraca będzie dotyczyć także ochrony przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi. Poza tym, badacze z obu instytucji będą rozwijać modele prognostyczne wysokiej rozdzielczości czasowo-przestrzennej, tworzyć nowe metody analizy danych oraz organizować seminaria i szkolenia w zakresie szeroko rozumianej fizyki atmosfery i meteorologii synoptycznej.(PAP)

Autor: Marcin Szywała

mss/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Kamila Kopacz

    Studenci AGH zwyciężyli w zawodach robotów w Australii

  • Warszawa lata 70. Filozof, logik i etyk, twórca etyki niezależnej, profesor Tadeusz Kotarbiński, w swoim mieszkaniu. PAP/Irena Jarosińska

    Uniwersytet Łódzki ogłosił nabór prac do konkursu im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera