Zdjęcie rentgenowskie pozwala przewidzieć zgon

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Analizując zdjęcie klatki piersiowej, sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć długoterminowe ryzyko zgonu – informuje pismo "JAMA NETWORK OPEN”.

Badania przeprowadził wraz z zespołem dr Michael T. Lu. z Massachusetts General Hospital oraz Harvard Medical School w Bostonie. Sieć neuronowa nazwana CXR-risk, analizująca tysiące zdjęć rentgenowskich klatek piersiowych (projekcja przednio–tylna, AP) zarówno osób palących, jak i niepalących, zdołała na tej podstawie ustalić ryzyko zgonu w dalszej perspektywie.

Badanie dotyczyło bezobjawowych pacjentów w wieku od 55 do 74 lat.

53 proc. osób, u których sztuczna inteligencja przewidywała bardzo wysokie ryzyko zawału serca, raka płuca czy śmierci z innej przyczyny, zmarło w ciągu 12 lat. Natomiast spośród osób zakwalifikowanych przez sieć neuronową jako grupa bardzo niskiego ryzyka zmarło w ciągu 12 lat tylko 4 proc.

Zdaniem autora wykorzystując sztuczną inteligencję można by identyfikować pacjentów z podwyższonym ryzykiem zgonu na podstawie badań, które i tak są już rutynowo wykonywane (zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej to najczęstsze badanie obrazowe). Dzięki ocenie ryzyka zagrożone osoby miałyby szansę podjąć działania profilaktyczne, na przykład zmienić styl życia.

Nawet na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej zdrowego człowieka często widać subtelne zmiany sylwetki serca czy zwapnienia w ściankach naczyń krwionośnych. Analiza cyfrowego zdjęcia przez sztuczną inteligencję trwa ułamek sekundy. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera