Łupiny nerkowców jako filtr przeciwsłoneczny

Ilustr. Fotolia
Ilustr. Fotolia

Międzynarodowa grupa badaczy opracowała metodę produkcji potencjalnych filtrów przeciwsłonecznych przy wykorzystaniu materiału odpadowego – łupin orzechów nerkowca.

Grupa chemików z University of the Witwatersrand w Republice Południowej Afryki razem z kolegami z uczelni w Niemczech, Malawi i Tanzanii pracuje nad technikami pozyskania użytecznych związków chemicznych z drewna i innych szybko rosnących, niejadalnych odpadów roślinnych w procesie chemicznego przetwarzania biomasy drzewnej (ang. xylochemistry).

Wykorzystując łupiny nerkowców, zespołowi udało się uzyskać nowe związki aromatyczne, wykazujące dużą absorpcję promieniowania UVA i UVB, które mogą być stosowane u ludzi i zwierząt hodowlanych. Można je też wykorzystywać jak polimery czy warstwy ochronne przed promieniowaniem słonecznym. Wyniki badań opisano właśnie w „European Journal of Organic Chemistry”.

Promienie UV niszczą większość materiałów, a ich działanie powoduje blaknięcie barwników, wietrzenie, zażółcenie plastików, utratę połysku i właściwości mechanicznych. Działanie promieni UV może prowadzić do poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia, a nawet rozwoju czerniaka, zarówno u ludzi, jak i zwierząt.

Aby zredukować działanie promieniowania UV, jako filtry stosuje się zarówno organiczne, jak i nieorganiczne związki chemiczne. Idealne filtry wykazują wysoką absorpcję promieniowania UVA (w zakresie 315-400 nm) oraz UVB (w zakresie 280-315 nm). Ważną grupą tego typu związków są fenole. Jeden z nich - oksybenzon jest częstym składnikiem plastików, chroniącym je przed rozpadem wynikającym z działania promieniowania UV. Pomijając fakt, że ma on pochodzenie petrochemiczne, jego główną wadą jest to, że negatywnie wpływa na środowisko wodne i nie poddaje się łatwo biodegradacji. Dlatego pojawia się coraz więcej restrykcji dotyczących używania tego typu związków w produktach przeciwsłonecznych.

Bazując na tym, naukowcy postanowili znaleźć nowe, bardziej przyjazne środowisku związki wchłaniające promieniowanie UV. Łupiny orzechów są odpadem przy produkcji nerkowców, szczególnie w Tanzanii, dlatego znalezienie użytecznej, zrównoważonej metody wykorzystania tych resztek może doprowadzić do zupełnie nowego, ekologicznego sposobu produkcji filtrów UV – zapewnia główny autor pracy prof. Charles de Koning, ze School of Chemistry University of the Witwatersrand.

Zespół zamierza skomercjalizować swój pomysł w Republice Południowej Afryki. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera