Prof. Roald Hoffmann, polsko-amerykański laureat Nagrody Nobla z chemii z 1981 r. odwiedzi Warszawę w ramach 19. Europejskiego Sympozjum Chemii Fluoru. W piątek 30 sierpnia wygłosi wykład otwarty.
19. Europejskie Sympozjum Chemii Fluoru obędzie się w Warszawie w dniach 25-31 sierpnia.
Gościem specjalnym konferencji będzie noblista Prof. Roald Hoffmann. Badacz otrzymał - wspólnie z Kenichi Fukui - Nagrodę Nobla z chemii w 1981 r. za "teorie związane z przebiegiem reakcji chemicznych".
Prof. Hoffmann w ramach sympozjum wygłosi wykład, w którym wziąć mogą udział również osoby nie biorące udziału w konferencji.
Wykład "Inverting ligand fields" odbędzie się 30 sierpnia o godz. 16 w auli Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Roald Hoffmann urodził się w 1937 r. w żydowskiej rodzinie w polskim Złoczowie (obecnie - Ukraina). Przetrwał tu wojnę, a do Stanów Zjednoczonych trafił w 1949 r. Studiował chemię na uniwersytetach Columbia oraz na Harvardzie.
O sobie mówi, że zajmuje się "stosowaną chemią teoretyczną". Jego badania to m.in. obliczenia możliwe dzięki danym eksperymentalnym czy opracowywanie modeli pozwalających na zrozumienie pewnych zjawisk w chemii.
Naukowiec ma na koncie autorstwo lub współautorstwo ok. 700 publikacji w czołowych czasopismach chemicznych, a jego prace cytowane były w publikacjach innych naukowców ponad 65 tys. razy.
Badacz angażuje się też w działania popularyzujące wiedzę. Prowadził program telewizyjny "The World of Chemistry" (1990 r.) w stacji PBS, w którym popularyzowano wiedzę o chemii.
Jako pisarz Hoffmann interesuje się tematami z pogranicza nauki, poezji i filozofii. Noblista jest autorem zbiorów poezji "The Metamict State" czy "Gaps and Verges". Jest też współautorem sztuki "Oxygen". Popularnością cieszył się też na początku lat 2000. prowadzony przez niego co miesiąc w Nowym Jorku cykl kabaretowych spotkań "Entertaining Science".
Szczegóły dot. 19. Europejskiego Sympozjum Chemii Fluoru: f2019.uw.edu.pl
PAP - Nauka w Polsce
lt/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.